Chystané četnější namátkové kontroly bavorské policie u hranic s Českem nejsou namířeny proti Čechům. Ve Schwandorfu to řekl bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. Vyjádřil přitom výhrady k výměně informací s Českou republikou o DNA profilech a registračních údajích u vozidel. Českou stranu také vyzval k razantnějšímu postupu proti obchodníkům s pervitinem a jeho výrobcům v Česku. Podle českého ministerstva vnitra si ale Německo nikdy oficiálně na policejní spolupráci nestěžovalo.
Kooperaci s německou policií hodnotí kladně i čeští policisté. "Nemáme signály, že by něco bylo špatně. Naše spolupráce, co se týká bavorské a spolkové policie, je nadstandardní," řekla plzeňská krajská policejní mluvčí Martina Kohoutová.
Herrmann v bavorském městě Schwandorf nedaleko českých hranic představil strategii boje s přeshraniční kriminalitou, jejíž podstatnou součástí budou ještě intenzivnější kontroly na silnicích u hranic s Českem. Herrmann se v této souvislosti neobává, že by se mohla opakovat nedávná minulost, kdy po zavedení těchto kontrol zaznívala z Česka jejich tvrdá kritika. Češi je podle něj v současnosti akceptují už mnohem více.
"Toto opatření není jakkoli namířeno proti našim českým sousedům," zdůraznil ministr, podle něhož Bavoři nyní kontrolují více Němců než Čechů. Vyzdvihl přitom přínos těchto kontrol k potírání kriminality v pohraničí. "Jen do října 2013 při nich naši policisté odhalili přes 18.500 trestných činů," poznamenal.
Herrmann vyhlásil boj s přeshraniční kriminalitou za hlavní úkol bavorské policie pro letošní rok. Důvodem je podle něj pokračující "zaplavování" Bavorska českým pervitinem, rostoucí počet krádeží automobilů, které nezřídka po ukradení mizí za hranicemi, či "masivní nárůst" ilegálních přechodů bavorských hranic, které mají často na svědomí organizované převáděčské skupiny.
Zdůraznil zejména problém pašování pervitinu z Česka. V roce 2012 podle ministra největší německé země zajistili bavorští policisté 14,3 kilogramu této rychle návykové drogy, což bylo o 22 procent více než o rok dříve. Do začátku loňského prosince jí zachytili už více než 34 kilogramů. Herrmann sice ocenil, že čeští policisté zintenzivnili v posledních měsících pátrání po varnách pervitinu v českém pohraničí, vyzval nicméně Čechy k ještě razantnějšímu postupu při odhalování obchodníků s drogami a varen v Česku.
"Právě levné české drogové laboratoře dělají z Bavorska odběratelskou a tranzitní zemi pro drogový turismus," prohlásil bavorský ministr za vládní Křesťanskosociální unii (CSU).
Mnohem užší spolupráce s českými kolegy má být dalším pilířem Herrmannova plánu k potírání přeshraniční kriminality. Ministr si přitom postěžoval, že výměna informací s některými partnery v Evropské unii a schengenském systému nefunguje tak, jak má. "Uspokojivě například stále ještě nefunguje výměna DNA profilů a registračních údajů u vozidel s Českem. To je nutné zlepšit, abychom mohli rychleji pochytat pachatele působící přes hranice," uvedl Herrmann.
"Oficiálně jsme nikdy neobdrželi z německé strany informaci, že by byl nějaký problém s předáváním DNA profilů nebo s policejní spoluprací obecně," řekl mluvčí českého ministerstva vnitra Pavel Novák. Podle něho se přeshraniční spolupráce během posledních dvou let výrazně zlepšila. "Spolkový ministr vnitra na plénu Rady ministrů EU dokonce vyzdvihl tuto spolupráci jako příkladnou při zajišťování přeshraniční bezpečnosti," podotkl mluvčí.
Na druhou stranu Herrmann vyzdvihl práci společného česko-německého centra policejní a celní spolupráce sídlícího v krušnohorských Petrovicích a bavorském Schwandorfu, kde v současnosti působí dohromady 101 českých a německých pracovníků.
Bavorský ministr: Kontroly u hranic nemíří proti Čechům
Domácí
3. 1. 2014 11:42
Ilustrační foto.
Autor: ČTK Foto: ČTK