Jakub zmizel <span>beze stopy</span>, jako desítky dětí před ním

Domácí
25. 5. 2008 09:00
Počty ztracených dětí stoupají.
Počty ztracených dětí stoupají.

Devítiletý Jakub Šimánek se ztratil 4. května. Policie je bezradná.Před třemi týdny zmizelo v Česku zatím poslední dítě. Devítiletý Jakub Šimánek se ztratil 4. května v Havlíčkově Brodě, když si hrál venku s kamarády. Případ zasáhl místní obyvatele, policie mu dala absolutní prioritu. Podobně beze stopy zmizí každoročně v Česku stovky dětí. Jejich osudy připomíná Mezinárodní den pohřešovaných dětí, který připadá právě na dnešek.

Server TÝDEN.CZ proto bude po celý den přinášet příběhy dětí, které zmizely.

ČTĚTE TAKÉ: Příběh první: Jan Nejedlý
ČTĚTE TAKÉ: Příběh druhý: Natalia Maria Chaloupková
ČTĚTE TAKÉ: Příběh třetí: Viktorie Kulhánková
ČTĚTE TAKÉ: Příběh čtvrtý: unesená Terezka už je zpátky doma
ČTĚTE TAKÉ: Příběh pátý: Jakub Šimánek 

Policejní statistiky hovoří jasně: dětí se u nás každým rokem ztrácí víc a víc. Letos se zatím za pět měsíců ztratilo 3446 dětí, pět set z nich je stále nezvěstných. Za posledních sedm let narostl počet zmizelých dětí o tři tisíce. Dvě třetiny ale připadají na krátké útěky z výchovných ústavů. Proto mezi nejčastější uprchlíky patří teenageři mezi patnáctým a osmnáctým rokem. Policie většinu pohřešovaných dětí najde.

Každý rok však některá zmizení zůstanou bez vysvětlení.

Co dělat v případě zmizení dítěte:

Počty ztracených dětí závratně stoupají.Důležité je v co nejkratší možné době kontaktovat policii na telefonním čísle 158 či nejbližší služebně Policie ČR.


Co oznámit:

 

zdravotní stav pohřešovaného dítěte, nejaktuálnější foto, popis oblečení, události posledních dnů, významná místa pro pohřešovaného  a rodinné vazby, zda jde o opakované pohřešování.

 

Čím dříve je pohřešování oznámeno, tím je větší šance na vypátrání pohřešovaného.

 

Zdroj: nadace Naše dítě

Procházení policejních databází o pohřešovaných dětech tak není příjemná záležitost. Čtyřletá holčička, která se pohřešuje již šest let. Dva bratři, 8 a 13 let, byli nejspíš uneseni. Šestnáctiletá slečna, která se ztratila před dvěma lety při stopování. K tomu všemu fotky často rozesmátých a šťastných dětí.

K vidění jsou případy staré několik dnů, ale také šestnáct let. Tomáš Rajsigl zmizel v roce 1992, bylo mu dvanáct. "Postava hubená, výška 120 cm až 124 cm. Vypadá na 6 až 8 let," napsali tehdy policisté. Dnes mu je, tedy pokud žije, téměř třicet.

Jak zabránit zmizení?

Nejčerstvější zmizení má datum 4. května. Devítiletý Jakub Šimánek zmizel beze stopy. Do pátrání se zapojili desítky policistů i veřejnost. Policie však ani po třech týdnech usilovného hledání netuší, co se Jakubovi stalo. "Jediné, co jsme vyloučili, je utonutí. Jinak za tím může být cokoliv - únos, vydírání, vražda," popsal serveru TÝDEN.CZ bezvýsledné pátrání mluvčí havlíčkobrodské policie Bohuslav Rada.

ROZHOVOR O PÁTRÁNÍ PO JAKUBOVI ČTĚTE ZDE

Pětiletá Adéla je pohřešovaná od února. Podobných případů jsou stovky.Jakub přitom nepatřil mezi problémové děti nebo notorické "útěkáře". Jde takovému zmizení vůbec zabránit?

"Nejdůležitější je dítě poučit," radí Zuzana Baudyšová z nadace Naše dítě, která se problematikou pohřešovaných dětí intenzivně zabývá.

Baudyšová doporučuje rodičům vybavit děti mobilem, zdůraznit jim, že nikam nemají chodit samy a že se nemají bavit s cizími lidmi. "Když dítě ví, jaké všechny situace ho mohou potkat, tak se snižuje pravděpodobnost toho, že ho někdo cizí unese," dodává Baudyšová.

Podle Baudyšové chybí v Česku lepší prevence. "Policie by měla lidem říkat, jak jednotlivé případy skončily, co se s dětmi stalo. Bylo by to varování i pro ostatní rodiče," myslí si.

Langer slíbil návěstidla na silnicích

Co je důležité? Nenechat dítě samotné.Pomoci by mohl Národní výstražný systém, který okamžitě upozorní obyvatele na zmizení dítěte. "Zahrnuje návěstidla na silnicích, rozhlas a televizi," vypočítala Baudyšová. Vybudování systému slíbil ministr vnitra Ivan Langer. V budoucnu by tak neměly být výjimkou krátké zprávy v rozhlase či hlavních zpravodajských relacích, které by na pohřešované děti upozorňovaly. 

Historie Dne pohřešovaných dětí sahá do roku 1979. V New Yorku 25. května totiž zmizel na cestě do školy šestiletý Etan Patz. Už nikdy se nenašel. V následujících letech pak začaly nejrůznější organizace připomínat tento den v souvislosti se zmizelými dětmi. Jako mezinárodní den se začal připomínat od roku 1986. V Evropě se výročí slaví od roku 2002, Česká republika tento výroční den zdůrazňuje posledních pět let. Symbolem dne je Pomněnka, která ma připomenout tisíce dětí, které byly uneseny, utekly z rodin či dětských domovů a jiných školských zařízení.

Foto: www.mvcr.cz, Petra Mášová

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ