K soudu míří případ podvodníků, kteří okradli 500 lidí z celé země

Domácí
3. 5. 2012 11:40
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Olomoučtí kriminalisté dokončili vyšetřování jednoho z nejrozsáhlejších internetových podvodů, při kterém přišlo o své peníze na 500 lidí z celé země. Ve vidině nákupu levných telefonů či herních konzolí poslali podle policistů trojici pachatelů na účet 1,5 milionu korun. Zboží se však nedočkali.

Muže navrhli kriminalisté obžalovat z podvodu. "Hrozí jim až osm let vězení," řekl kriminalista Pavel Schweiner, který se případem zabýval. "Případ jsem ve středu předal státní zástupkyni s návrhem na obžalobu u všech tří obviněných. Nakonec jsme zmapovali 492 poškozených, škoda byla bezmála 1,5 milionu korun," uvedl Schweiner.

Policisté navrhli obžalovat z podvodu čtyřiatřicetiletého Tomáše Rybáříka z Přerova a další dva muže. Ti podle policistů Rybáříka zastrašovali a on pro ně zakládal účty, na které důvěřiví lidé posílali peníze. Muži poté vkládali na internetové bazary inzeráty a komunikovali s kupujícími.

Zakládali přitom stále nové e-mailové adresy a měnili jména. Využili přitom v minulosti dokonce i jméno kriminalisty, který na případu pracoval. Dodání zboží podmiňovali uhrazením kupní ceny předem na bankovní účet. Když peníze došly na účet, přestali s lidmi komunikovat a peníze si rozdělili mezi sebou. "Rybářík vinu částečně přiznává, tvrdí, že byl ovlivněn a ze získaných peněz dostával pouze minimum. Zbylí dva obvinění nevypovídali," doplnil kriminalista.

Na případu pracovali olomoučtí kriminalisté od května 2010. Nejprve podezírali z rozsáhlých podvodů Rybáříka, po kterém loni vyhlásili i celostátní pátrání. Později se jim podařilo zjistit, že za celým případem stojí další lidé. Údajně Rybáříka udržovali ve strachu z vězení. Muži jej prý drželi v izolaci, bránili mu v kontaktu s rodinou a neustále stěhovali na různá místa v zemi. Ukrývali jej například v Pardubicích, Rýmařově či v Jeseníku. Využívali přitom jeho nezralosti. Z výnosu z internetových podvodů mu ponechávali jen malou část.

Poslední dny na svobodě muž strávil bez jídla a peněz v lese u Luhačovic. Byl hladový a zmrzlý, v telefonu měl vymazané kontakty na své blízké. Muži mu údajně dokonce změnili vizáž, vyměnili mu brýle a nechali jej ostříhat na ježka. V lese jej také policisté našli a v dalších dnech dopadli i zbylé dva podezřelé v Olomouci.

Rybářík dosud nebyl trestaný a dříve pracoval v jedné firmě jako vysoušeč písku. S ostatními dvěma podezřelými se znal z Přerova. Muže policisté už dříve vyšetřovali v jiných případech obdobného charakteru. Jeden z nich je v podmínce.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Křesťané si dnes připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Domácí
20. 4. 2025

V Luhačovicích bude gastronomický festival Chutě Zlínského kraje

Domácí
20. 4. 2025

Lipavský: Letecké poplachy ukazují, jak moc to Putin s příměřím myslí vážně

Domácí
19. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ