Kauza Kotrouš: primátor odmítl podíl svých exporadců na korupci

Domácí
28. 11. 2012 12:30
Vladimír Kotrouš.
Vladimír Kotrouš.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) nemá žádné informace o tom, že by se jeho bývalí poradci Martin Grmela a Marek Hanč podíleli na korupční kauze bývalého šéfa pražské městské policie Vladimíra Kotrouše. Vypověděl to ve středu před pražským městským soudem, kde se Kotrouš zpovídá z toho, že žádal úplatky po majiteli autoservisu Jíša.

Bývalý šéf strážníků chtěl podle žalobců po Josefu Jíšovi, jehož opravna se starala o vozy městské policie od roku 2005, ve čtvrtletních splátkách pět procent z objemu prostředků, které strážníkům za rok vyfakturovala. Částky požadoval za to, že zajistí trvání smlouvy mezi městskou policií a autoservisem. Chtěl tak podle státního zástupce získat nejméně 1,2 milionu korun.

Jíša dříve uvedl, že Kotrouš se při žádosti o úplatek odvolával na Grmelu a Hanče. Grmela však již v úterý popřel, že by nějaké peníze byly určeny jemu. Spojitost mezi poradci a případem dnes popřel i Svoboda. Následně však připustil, že neví, zda muži nejednali na vlastní pěst. Primátor řekl, že Jíšu nezná, nevěděl nic ani o jeho zakázce.

Někdejší ředitel pražských strážníků prý od Jíši převzal na dvou schůzkách nejdříve 200 tisíc a poté dalších 150 tisíc korun. Zbytek peněz nedostal, detektivové ho totiž loni 25. listopadu zadrželi v jeho služebním voze v okolí pražské Jižní spojky přímo s úplatkem. Kotrouš je viněn z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby, za což mu hrozí až dvanáctiletý trest vězení.

Kotrouš prý přijal úplatek kvůli tíživé finanční situaci. Jeho měsíční plat se přitom pohyboval okolo 90 tisíc korun měsíčně (ilustrační foto).Muž se k přijetí 150 tisíc korun, s nimiž ho policie zadržela, přiznal. Přijetí úplatku odůvodnil tehdejší tíživou finanční situací. Svoboda ale ve středu uvedl, že se Kotroušův plat pohyboval s odměnami mezi 80 tisíci až 90 tisíci korunami za měsíc, ani Kotroušova žena při výslechu o složité finanční situaci nemluvila.

Zbytek obžaloby bývalý šéf strážníků odmítl. Hájil se tím, že se snažil Jíšu přesvědčit, že mu může zajistit delší smlouvu s městskou policií, i když věděl, že to nemůže splnit. Prakticky se tak přiznal k pokusu o podvod, za který by mu hrozil nižší trest.

Jeden úplatek nestačil

Jíša dnes u soudu uvedl, že si Kotrouš řekl o úplatek dvakrát. Na první výzvu však majitel autoservisu nereagoval. "Mlčel jsem, bylo to něco naprosto nečekaného, proto jsem brzy schůzku ukončil," prohlásil. Na druhém setkání prý Kotrouš žádost opakoval, právě tehdy také uvedl, že je jen prostředníkem a peníze jsou pro Svobodovy poradce. Po této schůzce se Jíša obrátil na policii.

Majitel opravny také zopakoval, že od něj Kotrouš převzal nejen 150 tisíc korun, se kterými ho dopadli, ale dříve i 200 tisíc korun. Tyto prostředky se však nepodařilo policii vypátrat, přestože chemikálii z označených bankovek našla na Kotroušových kalhotách. Jíša také uvedl, že se bál o svůj život, exšéf strážníků se prý chlubil svými kontakty s policisty a státními zástupci.

U soudu dnes zazněly také úryvky z dopisu, který psala vedoucí oddělení logistiky městské policie Iva Klírová Kotroušovi. V textu se mimo jiné zmiňuje o nestandardních způsobech zadávání některých zakázek pražských strážníků, například na nákup aut, u soudu se však k tomu dnes vyjadřovat příliš nechtěla.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ