Podmínečně ven
Kauza Kuřim: týrající matka může po šesti letech na svobodu
25.10.2013 10:28 Aktualizováno 25.10. 10:59
Okresní soud v Opavě dnes rozhodl o podmínečném propuštění Kláry Mauerové, která byla odsouzena v kauze Kuřim za týrání svých synů. Z devítiletého trestu si odseděla víc jak šest let. Podle znalce není na svobodě pro společnost nebezpečná.
Zkušební dobu soudkyně stanovila na 5 a půl roku. Žena se nesmí stýkat s dalšími odsouzenými, kromě sestry. Může dál pokračovat v kontaktu se syny, které mají v péči její rodiče.
Rozhodnutí je už pravomocné. Státní zástupce se vzdal nároku na opravný prostředek. Odsouzená žena tak bude ještě dnes kolem poledne propuštěna. Před věznicí na ni budou čekat rodiče. "V takové rozhodnutí jsme doufali. Snažíme se vše dát opět do pořádku. Toto je další krůček, střípek do mozaiky. Chceme, aby rodina fungovala," řekla matka propuštěné ženy krátce po ukončení soudního jednání.
Její dcera podle rozhodnutí soudu splnila všechny podmínky pro předčasné opuštění věznice. Vychovateli byla hodnocena jako vzorná odsouzená, dostala řadu výchovných odměn, pracovala a pravidelně mohla opouštět věznici. V té době se v posledních dvou letech stýkala i se svými syny. Navíc prokázala, že po propuštění bude mít zázemí.
"Dva měsíce nyní budu bydlet u své sestry Gabriely (ta v kauze nebyla odsouzená). Po tuto dobu chci hledat podnájem. I nadále platí, že mám slíbenou práci," uvedla. Měla by pracovat jako asistentka pro brněnskou pracovní agenturu.
Důležitou roli pro rozhodování soudu sehrály i posudky psychologa, psychiatra a probačního úředníka. "Pro společnost není na svobodě nebezpečná," řekl dnes před soudem psychiatr Svatopluk Sedláček. Podle něj netrpí žádnou duševní chorobou. Jeho kolega klinický psycholog dodal, že během pobytu ve vězení se odsouzená změnila. Už není tak snadno ovlivnitelná, dokáže vzdorovat silnějším jedincům a uvědomuje si, co způsobila.
Soudkyně ale stanovila řadu podmínek, které musí žena splnit. "Zkušební dobu jsme stanovili poměrně dlouhou. Především s ohledem na společenskou závažnost spáchaného činu. Také s ohledem na délku nevykonaného trestu," uvedla soudkyně. Během pobytu na svobodě musí propuštění spolupracovat s mediační službou, navštěvovat psychologické poradny. Dál musí chlapcům platit náhradu škody.
Může s nimi být dál v kontaktu. "Je ale povinna při sjednávání styku spolupracovat s orgánem sociální ochrany dětí. Navíc se musí podřídit výchově chlapců, kterou vedou její rodiče," uvedla soudkyně.
Kromě matky dětí byla v roce 2008 odsouzena za jejich brutální týrání i jejich teta, a to k deseti letům vězení. Na pět let byla odsouzena Barbora Škrlová, která žila s chlapci a jejich matkou a vydávala se za dívku Aničku. Po odhalení případu uprchla do Norska, kde se vydávala za chlapce Adama. Podle některých úvah byla ikonou sekty, kterou si založil její otec Josef Škrla. Škrlovou soud loni v únoru podmínečně propustil, zkušební dobu jí stanovil na sedm let. V kuřimské kauze dostali tresty i další lidé: sedm let vězení Hana Bašová a Jan Škrla a pět let Jan Turek. Josefa Škrlu se vypátrat nepodařilo.
Skupina šesti lidí týrala chlapce od léta 2006 do května 2007 v Brně, Kuřimi a na chatě ve Veverské Bítýšce. Zavírali děti do klecí, bili je, řezali, topili a pálili cigaretovými nedopalky.
Cílem bylo vytvořit z hochů lidi se zlomenou vůlí, připravené na slovo poslechnout jakékoli rozkazy. Motivy týrání se ale nepodařilo uspokojivě vysvětlit. Podle znalců budou mít chlapci psychické potíže celý život.
Chlapce, kterým je nyní 13 a 15 let, svěřil soud letos v dubnu do pěstounské péče jejich babičky a dědečka, rodičů jejich matky, u nichž dosud žili. Než se k nim dostali, byli v péči svého otce. Předtím, po odhalení týrání v květnu 2007, žili v azylovém zařízení pro děti.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.