Konkurzní správce zpronevěřil <span>přes 12 milionů</span>

Domácí
14. 7. 2009 06:30
Se zpronevěřováním začal už v roce 2005. Ilustrační foto.
Se zpronevěřováním začal už v roce 2005. Ilustrační foto.

Se zpronevěřováním začal už v roce 2005. Ilustrační foto.Dvaačtyřicetiletý konkurzní správce Roman Haman čelí obvinění, že zpronevěřil svěřené peníze. Podle obžaloby více než 12 milionů korun, které patřily do konkurzní podstaty firem, skončilo v jeho kapse. Případ začal řešit Krajský soud v Hradci Králové.

Správce měl k dispozici miliony patřící firmám na východě Čech a také pravomoc s nimi nakládat. Místo toho, aby hradil pohledávky, užíval peníze pro sebe. Končily na účtě jeho firmy.

ČTĚTE TAKÉ: Inspekce zatýkala. Razii odnesla liberecká policie

Se zneužíváním cizích peněz začal už v lednu 2005. Z majetku krachujících firem vybíral postupně, a to až do října 2007. Získal tak celkem 10,2 milionu. „Peníze vzal z pokladny a vložil je na účet vlastní firmy. Prostředky pak použil pro vlastní potřebu. Způsobil tak škodu přes šest milionů a 113 tisíc korun," stojí v obžalobě.

Tím však trestná činnost nekončí. Nelegální převody trvaly do února loňského roku. „Opakovaně vydával pokyny svým podřízeným, a to k bezhotovostním převodům z majetku obchodních společností. Peníze posílal na svoje účty, účty známých či rodinných příslušníků. Škoda překročila šest milionů 602 tisíce korun," uvádí obžaloba.

Miliony dával do diskotéky

Peníze se prý jel vypůjčil, aby mohl investovat do diskotéky.Dnes už bývalý konkurzní správce se k soudu v pondělí nedostavil. Omluvil se pro zdravotní problémy. „Klienta postihla embolie plic. Musel se podrobit řádě zákroků," omluvil jeho neúčast advokát Rostislav Víšek. Soud tak první den jednání zatím četl jen výpovědi, které poskytl policii. V nich obžalovaný zpronevěru milionů přiznal. Vydával ji však za půjčky.

„V letech 2006 a 2007 jsem provozoval diskotéku Atomix v Pardubicích. V podnikání se ale nedařilo. Chyběly peníze. Proto jsem je bral z konkurzní podstaty," přiznává obžalovaný. Peníze pak údajně končily výhradně v investicích. „Dával jsem je do rekonstrukce klubu, světelné i zvukové techniky. Ve chvíli, kdy by se diskotéka rozjela, chtěl jsem všechno vrátit," tvrdil obžalovaný.

Policii zajímalo i to, jak dosáhl převodů peněz na jiné účty. Obžalovaný měl vysvětlení. Falšoval objednávky nebo využíval i těch skutečných. Díky tomu, že byly posílány e-mailem, přepisoval bankovní účty. Jindy měl i pravé razítko okradené firmy. „Asi před dvanácti lety jsem tu firmu založil. Zůstalo mi razítko. A tak jsem znal tamní poměry," vysvětlil Haman.

Bývalému konkurznímu správci hrozí vězení až na 12 let. I když se k soudu nedostavil, jeho přítomnost není vyloučena. „Klient si přeje, aby se mohl k celé věci vyjádřit. Jeho výpověď plánuji na čtvrtek, možná o den později. Ještě nevím," plánuje obhájce.

Ilustrační foto: archiv Týdne, Jan Schejbal

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ