Policie vyslechla lobbistu Iva Rittiga jako svědka v kauze Jany Nagyové, exšéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase (ODS). Výslech trval přes čtyři hodiny. Rittig, kterého policie podezírá z účasti ve zločinecké skupině složené z podnikatelů a lobbistů, na dotazy shromážděných novinářů nereagoval ani při příchodu, ani při odchodu z pražského sídla Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.
Kvůli výpovědi přijel Rittig do Prahy z Monaka, kde trvale žije. K policejní budově dopoledne přijel v doprovodu své advokátky Karolíny Babákové. Chvíli před nimi dorazil pěšky druhý Rittigův advokát, bývalý vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula; ten byl nakonec jediným člověkem z Rittigova okolí, jenž médiím na místě poskytl alespoň strohé informace.
"Pan Rittig podal svědeckou výpověď tak, jak slíbil. A to je vše, co vám k tomu můžu sdělit," uvedl při odchodu z výslechu. Rittig ho následoval s kamennou tváří a okamžitě nasedl do přistaveného auta.
Státní zástupce Pavel Komár novinářům obsah výslechu rovněž nechtěl prozradit, prohlásil ale, že policie Rittiga pravděpodobně předvolá znovu. O tom, zda by lobbista mohl být obviněn, odmítl spekulovat.
Sdílnější byl advokát Eduard Bruna, který zastupuje Nagyovou. "Padaly otázky na schůzky pana Rittiga s paní Nagyovou, ale nic záporného ve vztahu k mé klientce jsem se nedověděl... Ptali se i na rebelující poslance, ale on to všechno víceméně staví do roviny přátelských, osobních vztahů. Nikoliv, že by se pletl do politiky," popsal právník.
"Výslech trval tak dlouho, protože se tam probírá kde co. Jak se lidi znají, jakým způsobem spolu komunikují. To zabere spoustu času," podotkl.
Rittiga zmiňuje policejní usnesení o zahájení trestního stíhání v kauze Nagyové, která se týká údajného podplacení tří exposlanců ODS výměnou za složení mandátu a také zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování zaměstnanců úřadu vlády a Nečasovy manželky. Bruna doplnil, že část kauzy, která se týká Vojenského zpravodajství, by se podle jeho informací měla do konce příštího měsíce "ocitnout u soudu". V příštím týdnu bude policie vyslýchat Nagyovou a současného šéfa vojenské tajné služby Rostislava Pilce.
Kriminalisté se podle usnesení k oběma případům dostali na základě prověřování podezření na údajnou zločineckou skupinu složenou z podnikatelů a lobbistů, která se údajně dopouštěla korupce při veřejných zakázkách a praní špinavých peněz.
Kromě Rittigova jména se v policejních dokumentech objevují jména kontroverzního podnikatele Romana Janouška, komunálního politika Tomáše Hrdličky a exšéfa stavebních zakázek na pražském magistrátu Jiřího Tomana. Detektivové se ale zajímali také o to, zda tyto lidi nekryl bývalý Rampulův náměstek na Vrchním státním zastupitelství v Praze Libor Grygárek a nezneužíval tak svou pravomoc.
Vedoucí samoobsluhy
Hospodářské noviny uvedly, že Rittig v 80. letech vedl samoobsluhu v centru Prahy, přičemž za jeho dvouletého vedení zmizelo z účetnictví prodejny 766 tisíc korun. Hrubá měsíční mzda tehdy byla necelé 3000 korun. Rittig strávil tři roky ve vazbě a v roce 1988 ho soudy pravomocně potrestaly devíti roky vězení. V roce 1990 byl však propuštěn na základě amnestie Václava Havla. Trest si následně nechal zahladit, takže se na něj musí pohlížet jako na netrestaného.
Rittigem se na konci června zabýval také Městský soud v Praze, když zamítl jeho žalobu na Nadační fond proti korupci. Podnikatel žádal odstranit z webu tvrzení, která jej spojují s tunelováním pražského dopravního podniku. Soudce tehdy uvedl, že fond potvrdil pravdivost svých tvrzení, že Rittig byl pravděpodobně přes síť firem konečným příjemcem 17 haléřů za každý prodaný lístek městské dopravy.
Jako pochybný označil soudce také projekt etického kodexu Lesů ČR, který získala jako zakázku firma Rittig & Partners. Za zhruba desetistránkový dokument získal podnikatel dva miliony korun.