Mezinárodní gang je podezřelý z <span>padělání peněz</span>

Domácí
23. 9. 2007 16:53
Peníze - ilustrační foto
Peníze - ilustrační foto
Americké dolary - ilustrační fotoPolicisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zadrželi v pátek skupinu 15 lidí podezřelých z šíření padělaných stodolarových bankovek. Škoda je podle policie v řádech statisíců dolarů. Policie obvinila 13 lidí z padělání a pozměňování peněz. Dva po výslechu pro nedostatek důkazů propustila, řekla mluvčí ÚOOZ Blanka Kosinová.

Mezi zadrženými jsou podle ní Češi, Slováci, občané bývalého Sovětského svazu a někdejší Jugoslávie a také Sýrie. Policisté z ÚOOZ je zatkli ve spolupráci s Útvarem rychlého nasazení v Brně, v Praze a v Teplicích. Pět lidí je stíháno na svobodě, pro osm podezřelých policie navrhla vazbu, uvedla Kosinová. Hrozí jim až 15 let vězení, dodala.

Výběr z posledních deseti let

Září 1997 - Policie zajistila v Praze padělky pětitisícových bankovek v celkové hodnotě devět milionů korun a zatkla tři muže, kteří je rozšiřovali.

Září a říjen 2000 - Policisté zadrželi skupinu 14 lidí, kteří připravovali nákup falešných pětitisícových bankovek za půl miliardy korun a falešných stodolarových bankovek asi za 40 milionů korun.

Červen 2004 - Policie zatkla při operaci Béčko dvojici mužů podezřelých z padělání peněz. Společně se slovenským občanem, jenž byl zadržen již dříve, dávali od roku 2002 do oběhu padělané bankovky v hodnotě 5000, 2000 a 1000 korun.

2. září 2006 - Podle Deníků Bohemia rozprášila policie gang padělatelů. Na trojici z padělatelské rodiny v Krupce na Teplicku byli napojeni narkomani, kteří údajně bankovky uváděli do oběhu.

4. prosince 2006 - Policisté zatkli čtveřici mužů z Olomoucka podezřelých z padělání dvoutisícových bankovek. Nepříliš zdařilé padělky se jim podle vyšetřovatelů nejméně ve čtyřech případech podařilo dostat do oběhu.

Při domovních prohlídkách policisté našli legálně i nelegálně držené zbraně a větší množství peněz. Odborníci budou zkoumat, zda jsou pravé, nebo falešné. Policie také objevila padělané doklady osob různých národností. "Některé z nich používali pachatelé jako své doklady totožnosti," řekla Kosinová.

Policisté skupinu při akci s názvem Hit sledovali rok. "Víme s jistotou, že padělky distribuovali od roku 2004," uvedla mluvčí. Padělky byly podle ní velmi zdařilé. "Jsou tak dobré, že některé z nich prošly dokonce směnárnou," poznamenala Kosinová. Policisté se domnívají, že falešné peníze pocházely ze zahraniční dílny.

Hlavním organizátorem skupiny byl podle policie muž z bývalého Sovětského svazu, který v Brně žije už od začátku 90. let. Byl podle Kosinové znám jako šéf luhaňské brigády, což byla jedna z ruskojazyčných mafií. Policie se o něj v minulosti zajímala už několikrát, i pro podezření z padělání a distribuce padělků, podotkla mluvčí. Policisté však nikdy neshromáždili dostatek důkazů. Nyní je mezi lidmi, kteří možná skončí ve vazbě.

Ilustrační foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Nápis Černá kostka - Centrum digitalizace, vědy a inovací, 29. dubna 2025, Ostrava. Dnes byla zahájena stavba projektu za 2,6 mld. Kč, který má být hotov v roce 2027.

V Ostravě začala stavba centra digitalizace a vědy Černá kostka

Domácí
29. 4. 2025

Počet Čechů využívajících nástroje AI se loni téměř ztrojnásobil

Domácí
29. 4. 2025

Cimický do vězení zatím nepůjde. Odvolal se, bude další soud

Domácí
Aktualizováno: 29. 4. 2025 16:10

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ