Nejbohatší úřednice Kafková jde za přijetí úplatku na rok za mříže

Domácí
1. 11. 2011 14:13
Radka Kafková.
Radka Kafková.

Za přijetí úplatku ve výši 400 tisíc korun půjde někdejší manažerka bývalé České konsolidační agentury (ČKA) Radka Kafková na rok do vězení. V odvolacím jednání o tom rozhodl Městský soud v Praze, který tak zpřísnil dubnový verdikt Obvodního soudu pro Prahu 7.

Kafková dostala původně podmíněný trest. Městský soud nechal v platnosti peněžitý trest ve výši úplatku. Rozsudek je pravomocný, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Kafková za peníze poskytovala neveřejné a interní informace o třímiliardovém dluhu společnosti Cetus. Žalobci ji původně vinili i z toho, že v roce 2006 zmanipulovala prodej této pohledávky. Podle soudů to však udělat nemohla. Dnešní zpřísnění trestu vysvětlil předseda odvolacího senátu Jan Kareš tím, že se žena dopustila trestného činu velmi význačné pozici. "Její postavení se skoro blížilo postavení veřejného činitele," prohlásil soudce.

Kafkovou uplatili podnikatelé Pavel Hrách s Josefem Lopatou prostřednictvím pracovníka ČKA Josefa Tykvy. Obvodní soud za podplácení uložil Tykvovi podmíněný trest, i on půjde ale nakonec do vězení. Městský soud mu vyměřil osmnáctiměsíční nepodmíněný trest. Peněžitý trest 40 tisíc korun odvolací senát ponechal.

Tresty zpřísnil odvolací senát i Hráchovi a Lopatovi. Namísto osmiměsíčních trestů podmíněně odložených na zkušební dobu tří let uložil každému dvouletý podmíněný trest s pětiletým odkladem a peněžité tresty 600 tisíc korun. Dnešní rozhodnutí je pravomocné, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Hrách s Lopatou poskytli Tykvovi na úplatky tři miliony korun, Tykva pak předal Kafkové 400 tisíc korun. Klíčovým důkazem v případu byly odposlechy, kterých policisté pořídili stovky hodin.

Česká konsolidační agentura spravovala zejména nekvalitní úvěry a pohledávky českých bank a podniků, které na ni byly převedeny při jejich restrukturalizaci v době transformace ekonomiky. Zhruba před čtyřmi lety byla zrušena, její činnost převzalo ministerstvo financí.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

ilustrační foto

V kauze zakázek VZP padlo 13 obvinění. Úplatky i praní peněz

Domácí
4. 11. 2025
Usazování konstrukce lyžařského mostu přes Labe, 4. listopadu 2025

Konstrukce lyžařského mostu ve Špindlu stojí. Spojí dvě sjezdovky

Domácí
4. 11. 2025
Dvě mláďata volavky černé ani netuší, že se zapsala do historie

V zoo ve Dvoře Králové poprvé na světě odchovali mláďata volavky černé

Domácí
4. 11. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ