Nově vzniklý policejní útvar se činil podobně jako předchůdci

Domácí
24. 1. 2017 17:50
Zleva ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Michal Foit, náměstek policejního ředitele Jaroslav Vild a ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Michal Mazánek.
Zleva ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Michal Foit, náměstek policejního ředitele Jaroslav Vild a ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Michal Mazánek.

Policisté z nově vzniklé Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v loňském roce navrhli obžalobu v 78 kauzách. V roce 2015 ukončil zaniklý protimafiánský a protikorupční útvar o 14 případů víc, o rok dříve o pět méně. Novinářům to v úterý řekl ředitel centrály Michal Mazánek. Podle náměstka policejního prezidenta Jaroslava Vilda statistiky ukazují, že útvar funguje standardně a ve srovnatelných podmínkách jako před sloučením.

NCOZ vznikla loni 1. srpna sloučením protimafiánského a protikorupčního útvaru, tedy elitních policejních složek, mezi nimiž bývala známa rivalita. Reforma policie vyvolala roztržku na politické scéně a stala se terčem kritiky státních zástupců.

Detektivové z nového útvaru podle Mazánka loni pracovali na 694 kauzách, což byl v podstatě stejný počet jako v letech 2014 a 2015, kdy elitní útvary pracovaly samostatně. Víc případů i obviněných před sloučením útvarů měla v těchto letech na kontě protikorupční policie.

Obviněno loni bylo 1177 osob, což bylo o 316 méně než v roce 2015. Podle Mazánka však jde o údaj, který ovlivňuje typ kauz a počet lidí, kteří v nich figurují. Podle Vilda statistiky ukazují, že útvar funguje.

V loni ukončených kauzách, které policisté předali státním zástupcům, bylo obviněno 363 osob. V roce 2015 to bylo o 104 obviněných víc, v roce 2014 naopak o 16 méně. "Ta čísla jsou srovnatelná, nejsou tam žádné velké disproporce," řekl Mazánek.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Krumphanzl Michal

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ