Říjnový požár opuštěné nádražní budovy na pražské Florenci nebyl založen úmyslně. Z nedbalosti ho způsobil čtyřicetiletý muž, který se posléze stal jednou z jeho devíti obětí. Kriminalisté proto vyšetřování případu odložili.
Dům obývali lidé bez domova. Ohnisko požáru se podle mluvčí pražské policie Andrey Zoulové nacházelo v jedné z bývalých kanceláří, ve které žil právě muž, jenž oheň založil. "Na místě nebyly nalezeny žádné akceleranty hoření," uvedla Zoulová. Z výpovědí svědků, kteří v budově příležitostně přespávali, vyplynulo, že mezi sebou neměli žádné spory.
Vyšetřovatelé podle mluvčí navíc zjistili, že bezdomovci používali svíčky, které si vyráběli z plastových lahví, vosku a toaletního papíru. "Právě použití takovéto svíčky se stalo devítičlenné skupině osudným," dodala mluvčí. Všechny oběti podle policie zemřely udušením. Šlo o tři ženy a šest mužů, všichni byli ve věku mezi 19 a 44 lety. V jejich tělech nalezli vyšetřovatelé opiáty.
Nádražní budova u pražského autobusového nádraží na Florenci vzplála krátce po půlnoci 27. října. Záchranáři z domu nejprve vyprostili mladou ženu a muže, ale nikdo další už z ohnivého pekla živý nevyšel. Postupně se našla těla devíti lidí.
Požár se počtem obětí zapsal mezi historicky nejtragičtější události tohoto druhu. Předtím si nejvíc obětí vyžádal požár, který v listopadu 1984 zachvátil Ústav sociální péče v Měděnci v severních Čechách. Zahynulo při něm 26 chovanek. Při požáru pražského hotelu Olympik v květnu 1995 přišlo o život osm lidí.
Oheň, který na Florenci zabil devět lidí, vznikl neúmyslně
Domácí
30. 12. 2010 11:11
V drážní budově přišlo o život devět lidí bez domova.
Autor: ČTK Foto: Lucie Pařízková