U Obvodního soud pro Prahu 1 začne v pondělí již čtvrté kolo procesu s bývalými šéfy Komerční banky, kteří jsou přes osm let stíháni kvůli zhruba osmimiliardovému ztrátovému obchodování s rakouskou firmou B.C.L. Trading Baraka Alona.
Prvoinstanční senát muže již třikrát obžaloby zprostil, odvolací soud však jeho verdikty pokaždé zrušil. Tentokrát také přidělil případ jinému senátu, dokazování tedy začne nanovo.
ČTĚTE TAKÉ: Šéfové KB jsou nevinní, i když přišli o osm miliard
Policie znovu obvinila exšéfy Komerční banky
Bývalým manažerům hrozí dva roky až osm let vězení. Muži z tehdejších představenstev Komerční banky - Karel Bednář, Petr Budínský, Tomáš Doležal, Jaroslav Mareš, Bořivoj Pražák, Pavel Ševčík, Lubomír Štěpáník a Ladislav Vinický - jsou stíháni od května 2000. Mezi obžalovanými byl i tehdejší generální ředitel banky Jan Kollert, ten ovšem před několika měsíci zemřel.
Jak zní žaloba?
Obžaloba viní bankéře z toho, že porušili při obchodování banky s B.C.L. v letech 1997 až 1999 povinnost opatrovat a spravovat cizí majetek. Komerční banka tak prý utrpěla rekordní, zhruba osmimiliardovou ztrátu. Představenstvo podle obžaloby schválilo finanční limity pro otevření dokumentárních akreditivů pro B.C.L. Baraka Alona, přestože jejich zajištění bylo nedostatečné.Podle Pražáka se Alon stal klientem Komerční banky zhruba v polovině 90. let s tím, že bude pomáhat vyvážet zboží klientů banky do zahraničí. Začátek spolupráce Komerční banky s B.C.L. byl podle Pražáka bez problémů.
Alon čerpal finance tak, že mu Komerční banka otevřela takzvané dokumentární akreditivy, na jejichž základě poskytuje klientovi peníze na určitý obchod výměnou za to, že zajistí zboží odpovídající hodnoty. Zároveň někdy blokuje část sumy na účtu pro případ, že klient peníze nevrátí. Alon postupně získal až 250 milionů dolarů - bezmála osm miliard korun. Pak se ale ukázalo, že banka nemá zboží ani blokované peníze.
Tři verdikty soudu, třikrát jejich zrušení
V prvním osvobozujícím rozsudku z prosince 2005, i ve druhém verdiktu z ledna 2007 však obvodní soud konstatoval, že žalované skutky nejsou trestnými činy, a banku odkázal s nárokem na náhradu škody na občanskoprávní řízení. Městský soud však oba rozsudky zrušil a kauzu vrátil k novému projednání.
Ke stejným závěrům jako v předchozích dvou případech dospěl prvoinstanční senát i napotřetí letos v únoru. Škoda sice podle verdiktu způsobena byla, ale otázkou zůstává, kdo je za ni odpovědný. Jednání obžalovaných podle soudu směřovalo k naplnění zájmů banky, tedy k vytváření zisku. Ani s třetím rozsudkem však odvolací soud nebyl spokojen.
Bankéři vždy vinu za ztráty odmítali s tím, že představenstvo činilo jen strategická rozhodnutí, banka prý měla i jiné kontrolní mechanismy. Na různých úrovních řízení byl vždy pracovník, který odpovídal za práci svých podřízených.
Foto: Lucie Pařízková, ČTK a archiv Týdne