Policie chystá zátah na nelegální solární byznys

Domácí
28. 7. 2013 20:13
Vyšetřovatelé se údajně zabývají podvody a nezákonnými výnosy z provozu solárních elektráren (ilustrační foto).
Vyšetřovatelé se údajně zabývají podvody a nezákonnými výnosy z provozu solárních elektráren (ilustrační foto).

Policie zahájila rozsáhlé vyšetřování zaměřené na nelegální byznys v solární energetice. Na případu údajně pracuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a jihomoravská kriminální policie pod dozorem žalobce Iva Ištvana. S odvoláním na několik zdrojů o tom píše týdeník Euro. Státní zastupitelství ani policie nechtějí průběh vyšetřování komentovat.

Vyšetřovatelé se údajně zabývají podvody a nezákonnými výnosy z provozu solárních elektráren. Podle týdeníku jsou v hledáčku lidé, kteří se kolem solárního byznysu pohybují, například podnikatelé Roman Janoušek, Michal Zahradníček nebo Ivan Kyselý. Detektivové ale prý sbírají informace o možných solárních aktivitách také u Mirka Topolánka a Marka Dalíka, Jiřího Paroubka a dalších v minulosti i současnosti politicky činných osob, které mohou mít vztah k solárním zdrojům.

Na případu údajně pracuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a jihomoravská kriminální policie pod dozorem žalobce Iva Ištvana."Původní předpoklad byl, že se má akce rozjet zhruba v půlce srpna, kvůli tomu se v Nagygate přesunuly výslechy asi dvaceti lidí," cituje týdeník nejmenovaný zdroj blízký vyšetřování s tím, že tento plán může změnit případný únik některých odhalení do médií.
Na Policejním prezidiu byla v této souvislosti rovněž zřízena pracovní skupina Záření pod vedením náměstka policejního prezidenta Václava Kučery. "Další podrobnosti, včetně obsazení pracovní skupiny, v současné době poskytovat nebudeme. Trestní řízení je neveřejné," uvedla Zuzana Součková z Policejního prezidia.

Vyšetřovatelé jsou v úzkém kontaktu i s ředitelkou Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenou Vitáskovou. Šéfka úřadu dlouhodobě kritizuje neúměrnou podporu, která putuje výrobcům energie z obnovitelných zdrojů. O činnosti koordinačního výboru, kde je vedle ERÚ zastoupena také policie, v tomto týdnu informovala například prezidenta Miloše Zemana.

ERÚ prosazuje omezení, aby veřejné prostředky získávali pouze ti, kdo prokážou vlastnictví elektrárny a z jakých zdrojů byla postavena. Podle Vitáskové totiž zhruba 15 miliard korun mizí v zahraničí na účtech neznámých akcionářů.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

SHRNUTÍ: Zažili jsme odpoledne bez proudu a neví se proč. Česko to zvládlo

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ