Čísla České bankovní asociace ukazují, že počet přepadení bankovních domů klesá. Je to úplně jiný trend než v loupežných atacích, jejichž cílem jsou celkově finanční instituce, tedy banky v součtu zejména s pobočkami České pošty, jak o tom napsal poslední časopis TÝDEN. Počet loupeží v bankách byl dle informací, které on-line deníku TÝDEN.CZ poskytla Česká bankovní asociace, v posledních letech nejvyšší v roce 2007, a to 115 (v roce 2009 to bylo 112). Loni jich asociace zaznamenala jen 76.
Klesající trend si pochvaluje náměstek ředitele České bankovní asociace Jan Matoušek: "V posledních letech se také podařilo díky opatřením na úseku cash managementu v bankách snížit průměrnou ztrátu na jedno loupežné přepadení v ČR, přičemž nejvíce jich je bez ztráty anebo jen s minimální ztrátou pro banku. S jistou nadsázkou můžeme tedy vzhledem k uvedenému konstatovat, že se přepadení bank pachatelům ani nevyplatí."
U loupeží ve finančních institucích, tedy nejen bankovních domech, ale zejména na většinou méně hlídaných poštách, se podle TÝDNE počty přepadení ročně pohybují mezi 120 a 150. V roce 2011 kriminalisté zjistili 120 ataků na finanční instituce, tedy banky či pošty, se škodou téměř 30 milionů korun (zajistit se policii podařilo pouhé dva miliony). Loni počet vzrostl na 133, ale lupiči si odnesli méně - 11 milionů. Naopak policie byla zdatnější, našla čtvrtinu této sumy. Jde o čísla poměrně vysoká, dokonce českou kotlinu vynesla na úroveň britského království, které je třikrát větší a má šestkrát víc obyvatel než desetimilionová ČR.
Náměstek Jan Matoušek odmítl prozradit postupy, které na odrazení lapků používají. "Bankovní opatření se z pochopitelných důvodů nezveřejňují, snižovala by se tím jejich účinnost. Můžeme nicméně potvrdit, že obecně existuje velmi dobrá spolupráce mimo jiné mezi bankovním sektorem a Policií ČR, která má výrazný podíl jak na udržení relativně velmi nízkého počtu loupežného přepadení bank, tak na vysokém stupni objasněnosti případů."
Česká bankovní asociace i jednotlivé členské banky mají podle slov Jana Matouška "s Policií ČR zavedenu dlouhodobou a úspěšnou spolupráci, založenou na pravidelné vzájemné výměně informací. Banky spolupracují s policejními orgány v oblasti prevence a vyšetřování trestné činnosti ve všech jejích podobách." Jak náměstek upřesnil, "například banky využívají zkušeností policejních odborníků k efektivnějšímu nastavení preventivních opatření zaměřených na fyzickou bezpečnost, například kamerové systémy, technologie pro ochranu hotovosti, řízený vstup do bankovních poboček, sdílená ochrana. Policisté rovněž spolupracují při tréninku bankovních zaměstnanců zaměřeném na zvládání krizových situací vyvolaných trestnou činností násilné povahy."Příčiny příznivého trendu spatřuje mluvčí Policejního prezidia Štěpánka Zatloukalová též v břídilství lupičů. "Důvodem může být i ta skutečnost, že loupežná přepadení tohoto charakteru jsou náročná na organizaci a přípravu skupin pachatelů; v případě jednotlivců se velmi často jedná o amatérsky provedená loupežná přepadení," uvedla pro on-line deník TÝDEN.CZ a dodala: "Je pravda, že naopak snadněji jsou pro pachatele proveditelná loupežná přepadení na benzinových čerpacích stanicích a hernách vyznačujících se často malým počtem zákazníků a jednočlenným personálem. Po několikaleté přestávce se také vrátila na kriminální scénu loupežná přepadení kurzovních vozidel."
Policejní statistiky rozlišují pouze již zmíněný termín loupeže ve finančních institucích, do dalších podrobností nezacházejí. Naopak tam lze najít celkový počet trestných činů, jež zákoník kvalifikuje jako loupež. "Loupežná přepadení jsou na našich webových stránkách zveřejňována komplexně a započítávají se do nich všechny loupeže včetně loupeží na bankovních společnostech, směnárnách, obchodech a dalších provozovnách, včetně přepadení fyzických osob," konstatovala Štěpánka Zatloukalová. Loni detektivové vyšetřovali uloupení celkem víc než půl miliardy korun (podařilo se jim zajistit jen 2,5 milionu korun), předloni to bylo 97 milionů korun (zajištěno 3 693 000 Kč).