Při požáru bytu zemřela asi roční holčička, matka venčila psa

Domácí
24. 10. 2011 08:48
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Při požáru v bytě ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku zemřela v pondělí ráno zhruba roční holčička. Hasiči vynesli malé dítě ven a předali záchranářům. Lékař jej asi 20 minut oživoval, ale holčička později v nemocnici zemřela. Patnáctiletého hocha se hasičům podařilo z hořícího bytu zachránit.

"Dopolední vyšetřování zúžilo možnosti příčin vzniku požáru na technickou závadu elektroinstalace nebo některého z připojených zařízení. Vyloučena zatím nebyla ani možnost nedbalostního jednání. Případ je nadále ve společném šetření hasičů a policie," uvedl Mitáček. Podle vsetínské policejní mluvčí Lenky Javorkové byl na místo pozván také znalec na elektro.

Požár ohlásilo několik svědků, kteří viděli vycházet z okna v prvním patře kouř a zároveň slyšeli volání o pomoc. Už při příjezdu byl vidět mohutný černý oblak kouře vycházející z okna. Hasiči přistavili k balkónu automobilový žebřík a přenosný žebř dali k vedlejšímu oknu. V okně byl patnáctiletý chlapec, kterému pomohli na zem.

"Další část jednotky hasičů mezitím pronikla do hořícího bytu. Celý prostor byl silně zakouřen a proti požáru v hlavním obytném pokoji hasiči použili vysokotlaké vodní vedení. Při průzkumu bytu bylo hasiči nalezeno ještě další velmi malé, asi roční dítě," popisoval Mitáček. Matka, která v bytě žila s dětmi a přítelem, se domů vrátila ještě v době, kdy hasiči likvidovali požár.

"Sama uvedla, že se vzdálila, aby vyvenčila psa. Otec dospívajícího chlapce si pro hocha později přijel a převzal do své péče. Zároveň mu bylo doporučeno, aby nechal syna preventivně vyšetřit," dodal Mitáček. Hasiči požár postupně zlikvidovali a zabránili jeho dalšímu rozšíření mimo byt. Společné prostory domu nebyly požárem ani kouřem zasaženy, nařízena nebyla ani evakuace obyvatel.

Zdrcené matce byla hasiči i policisty poskytnuta posttraumatická péče a následně na místo vyjela také psycholožka hasičů. V souvislosti s tragédií hasiči připomněli, že nejvhodnější prevencí jsou autonomní požární hlásiče. "Ty dokážou požár nejen včas detekovat, ale hlavně svým hlasitým zvukem varovat okolí a informovat o nebezpečí," uzavřel Mitáček.

Autor: ČTK Foto: Jan Zatorsky

Další čtení

ilustrační obrázek

Chemik vyrobil za dva dny 50 kilo drog. Teď mu hrozí až 18 let vězení

Domácí
1. 4. 2026
ilustrační obrázek

Zpovědní tajemství versus ústava: Smlouva s Vatikánem narazila

Domácí
1. 4. 2026
ilustrační obrázek

Ševcův syn, který obul svět – příběh Tomáše Bati

Domácí
1. 4. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ