Ze soudnělékařského hlediska nelze potvrdit, že lobbista Roman Janoušek, který podle obžaloby v opilosti srazil autem ženu, pil. Při hlavním líčení to uvedl znalec soudní lékař Josef Pleskot, podle něhož je dechová zkouška, při které Janouškovi policisté naměřili přes dvě promile alkoholu, "nespecifická". Jediným důkazem, že někdo pil, je prý odběr krve, avšak Janoušek jej odmítl.
"Pokud je dechová zkouška negativní, tak to vylučuje, že by člověk něco požil. Pokud je však pozitivní, nemusí být pozitivní pouze z přítomnosti alkoholu v krvi," uvedl znalec. O tom, že z Janouška byl při jeho dopadení cítit alkohol, ale hovořili před soudem téměř všichni zasahující policisté.
Znalec se vyjadřoval také ke zraněním, která sražená žena utrpěla. Nejtěžší z nich lze podle něho hodnotit jako těžkou újmu na zdraví. Kdyby jí nebyla poskytnuta včasná lékařská pomoc, mohla prý i zemřít. "Mohl jí selhat krevní oběh nebo dýchání," podotkl znalec. Lobbista ženě způsobil otok mozku, zlomil jí několik žeber a kotník.
"Mohlo dojít i k závažnějším poraněním, kdyby byla intenzita vyšší, například při silnější akceleraci vozu," uvedl znalec. Sražená cizinka strávila přibližně měsíc a půl v nemocnici.
Pleskot také sdělil, že ženu srazila přední část Janouškova vozu, při kontaktu s autem začalo její tělo rotovat. Nejprve vůz ženě zlomil kotník, následoval náraz levé části těla do pravé přední části Janouškova porsche. Zranění hlavy podle znalce vzniklo zejména nárazem na zem a na zrcátko. Nedomnívá se však, že by žena mohla být přejeta i dalším vozem.
"Ze soudnělékařského hlediska je nepravděpodobné, že by ji srazilo pouze zrcátko, protože by neutrpěla takováto zranění, v takovém rozsahu a umístění," prohlásil Pleskot. Znalec obhajoby, který však ve čtvrtek slyšen nebyl, přitom tvrdí, že zranění ženy mohlo způsobit pouze zrcátko lobbistova vozu.
Příliš věrně...
Podle Janouškova advokáta Víta Širokého však Pleskot popisuje nehodový děj příliš věrně. "On se má vyjádřit k pravděpodobnosti, nikoli k tomu, jak to proběhlo. Ten popis nehodového děje je naprosto věrný, jako kdyby tam pan doktor byl. To je asi jediná zásadní výhrada," vytkl znalci právník.
Předseda senátu Tomáš Kubovec po výslechu Pleskota a promítání části rekonstrukce nehody jednání odročil na začátek září, kdy budou vyslechnuti znalci z oboru dopravy a svědci, kteří dosud nevypovídali. "Já to ještě nevím, ale myslím si, že tu bude chtít být. Minimálně v tom závěru," odpověděl Široký na dotaz, zda se Janoušek, který se zatím hlavního líčení neúčastnil kromě své výpovědi s omluvou na svůj zdravotním stav, dostaví v září k soudu.
Incident se stal 23. března loňského roku ve Vyskočilově ulici v Praze. Janoušek, kterému policie naměřila při dechové zkoušce přes dvě promile alkoholu, narazil do vozu před sebou. Nehodu však neřešil a jel dál. Po několika desítkách metrů zastavil na světelné křižovatce na červenou. Řidička nabouraného vozu ho ve snaze o incidentu mluvit doběhla a postavila se před jeho auto.
Tehdy jedenapadesátiletá žena vietnamské národnosti se snažila boucháním do kapoty vozu Janouška přimět, aby vystoupil. Lobbista ale dvakrát s autem popojel proti ní, a když ani poté cestu neuvolnila, v okamžiku rozsvícení zeleného světla na semaforech se rozjel. Žena v tu chvíli byla v úrovni pravého předního světlometu Janouškova luxusního SUV značky Porsche. Podnikatel ženu autem srazil a ujel, podle státní zástupkyně musel vědět, že ji může usmrtit. Janoušek tvrdí, že ženu nesrazil úmyslně. Za pokus o vraždu a ohrožení pod vlivem návykové látky mu hrozí až 18 let vězení.