Sportovní vůz <span>zmasakroval</span> tři diváky, jeden zemřel

Domácí
11. 10. 2008 17:08
Během závodu sportovních vozů v Ostravě byli zraněni tři diváci.
Během závodu sportovních vozů v Ostravě byli zraněni tři diváci.

Během závodu sportovních vozů v Ostravě byli zraněni tři diváci.Jeden mrtvý a dva zranění diváci. To je výsledek sobotní nehody při závodu sportovních vozů v Ostravě. Šestnáctiletý závodník Memoriálu Miroslava Fajkuse do přihlížejících lidí narazil poté, co dostal na uzavřeném okruhu na Místecké ulici smyk a nezvládl řízení.

Třiapadesátiletý muž byl převezen s těžkým poraněním mozku do ostravské fakultní nemocnice, kde večer zemřel. Serveru Novinky to řekla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková. O 12 let mladší divák utrpěl těžká zranění hlavy a páteře, záchranáři ho odvezli do městské nemocnice. Třetí divák vyvázl s lehkým zraněním.

Podle mluvčí ostravské policie Gabriely Holčákové řidič sportovního vozu po nehodě uvedl, že měl závadu na nápravě.

ČTĚTE TAKÉ: Při rallye u Třebíče zemřela posádka soutěžní fabie

Podle ředitele závodu Adolfa Fešárka se nehoda stala na rovném úseku, kde vůz nečekaně vybočil doprava, dvakrát se převrátil a vjel do prostoru vymezeného pro diváky. "Řidiči je skutečně 16 let, což je ale obvyklý věk pro závody na uzavřených tratích. S motorem o obsahu 1400 (1,4 litru) může na uzavřené trati jet i čtrnáctiletý závodník bez řidičského průkazu," řekl Českému rozhlasu Ostrava Fešárek. Zda byla příčinou nehody technická závada na vozidle, ředitel nepotvrdil. "Auto zabavila policie," dodal.

Závod se konal na uzavřeném Balcarově okruhu. Pořadatelé ho pojmenovali po krnovském závodníkovi Miroslavu Fajkusovi, který letos v květnu tragicky zahynul při mistrovském závodu automobilů v Náměšti nad Oslavou. Bylo mu třiačtyřicet let.

 Zranění diváků jsou častá

Zranění diváků při automobilových závodech jsou velmi častá.* Jeden z diváků zemřel a další tři byli zraněni při automobilové soutěži Rallye šou Blovice v únoru 2002. Řidič vozu Toyota Corolla na zablácené vozovce nezvládl řízení a vyletěl mezi přihlížející.

 

*Rallye Český Krumlov v květnu téhož roku poznamenala havárie posádky David Komárek a Zdeněk Roupec, při níž bylo zraněno sedm diváků, z toho dva těžce, včetně malého chlapce.

 

* Během Pražského rallyesprintu v prosinci 2003 havaroval při průjezdu kolem strahovských stadionů na mokré vozovce brněnský závodník David Komárek, jehož vůz vjel do diváků. Jeden z nich utrpěl zlomeninu bérce.

* Při Rallye Šumava v březnu 2004 jezdec Václav Pech svým fordem porazil diváky stojící u trati a jednoho z nich lehce zranil.

 

* Během Rallye Bohemia v červenci 2005 byli při vážné nehodě zraněni čtyři lidé, dvanáctiletá dívka byla dokonce v ohrožení života. Norský závodník Anders Kjear v rychlostní zkoušce nezvládl ostrou zatáčku a vletěl s autem do diváků.

 

Ani závody veteránů nejsou, co se týče nehod, výjimkou.*Těhotnou ženu těžce zranilo jedno z aut na tradičních závodech veteránů Zbraslav - Jíloviště v září 2006, žena pár hodin po nehodě o dítě přišla.

 

* Loni v červnu skončily smrtelným zraněním dvaašedesátiletého muže motocyklové závody veteránů na přírodním okruhu v Hořicích na Jičínsku. Podle tisku se na závěrečné ukázkové jízdě historických závodních vozů jednomu autu utrhlo kolo a diváka zasáhlo do hlavy. Muž později zemřel v nemocnici.

Ilustrační foto: ČTK

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ