<span>Uhlobaroni</span> před soudem odmítli vypovídat

Domácí
5. 1. 2009 13:30
Bývalí majitelé Petr Otava, Viktor Koláček (uprostřed) a Jan Przybyla.
Bývalí majitelé Petr Otava, Viktor Koláček (uprostřed) a Jan Przybyla.

Bývalí majitelé Petr Otava, Viktor Koláček (uprostřed) a Jan Przybyla.Dřívější majitelé Ostravsko-karvinských dolů (OKD) a Českomoravských dolů (ČMD) Viktor Koláček a Petr Otava, spolu s bývalým místopředsedou představenstva OKD Janem Przybylou stojí před soudem.

Obžaloba je viní, že využívali úzkého napojení na oba důlní giganty a s pomocí vlastní společnosti Karbon Invest, a. s., vyváděli z těchto firem stovky milionů korun. Případ dnes začal řešit hradecký krajský soud.

„Byly uzavírány smlouvy na úkor OKD a ČMD, a to zcela ve prospěch společnosti Karbon Invest," říká státní zástupce Karel Kalda. „Obžalovaní tak neoprávněně získali více než dvě miliardy a 82 milionů korun. Vše na úkor OKD, ČMD i jejich akcionářů," dodal žalobce.

Stíhání uhlobaronů policie zahájila v listopadu 2003.Obvinění jsou absurdní, tvrdí obžalovaní

Všichni obžalovaní dnes odmítli vypovídat. Ve výpovědích z roku 2003, které byly u soudu čteny, se však shodují, že obvinění proti nim jsou nesmyslná. „Není jasné, čeho jsem se měl dopustit," řekl dnes Viktor Koláček. "Obžalobě nerozumím a obvinění proti mně je neurčité. Nevím, čím měla být naplněna podstata trestného činu," dodal.

OKD a ČMD: Žádná škoda nám nevznikla

Ve prospěch obžalovaných mluví překvapivě i společnosti OKD a ČMD, které měly konáním trojice mužů přijít o více než dvě miliardy. „Jednáním společnosti Karbon Invest nám nevznikla žádná škoda a tedy nežádáme ani její náhradu," četl dnes u soudu prohlášení obou, dle obžaloby poškozených firem soudce Miroslav Mjartan.

  Dosavadní průběh soudu

Stíhání uhlobaronů policie zahájila v listopadu 2003. O rok později Koláček a Otava prodali doly multimilionáři Zdeňku Bakalovi. Kvůli možné podjatosti ostravských soudců Nejvyšší soud v Brně rozhodl o přidělení případu do Hradce Králové. Tamější krajský soud na jaře 2007 stíhání trojice zastavil, protože podle senátu soudu nebyla naplněna skutková podstata žalovaných trestných činů. Proti zastavení se však odvolalo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci a z jeho podnětu Vrchní soud v Praze loni v září nařídil věc projednat.

„V obžalobě se nehovoří o škodě, ale o neoprávněném prospěchu, který získala společnost Karbon Invest, a to díky napojení na OKD a ČMD," vysvětluje rozpor státní zástupce Karel Kalda. „Jde o spáchání trestného činu zneužívání informací v obchodním styku. Obžalovaným hrozí odnětí svobody na 5 až 12 let," uzavřel žalobce.


ČTĚTE TAKÉ: Bývalí uhlobaroni stanou před soudem´

Všichni obžalovaní dnes požádali o konání  líčení v jejich nepřítomnosti. Jednání je plánováno na několik týdnů.

Foto: Jiří Máslo

 

Další čtení

Vedení, které způsobilo páteční blackout, nahradí nový zdvojený systém za 1,7 miliardy

Domácí
9. 7. 2025

Srážky byly mírnější, ale Moravu a Slezsko čeká déšť i dnes

Domácí
Aktualizováno: 9. 7. 2025 07:41
ilustrační foto

Na seznamu firem vyvážejících do Ruska je brněnský výrobce pil Pilous

Domácí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ