Vězení pro falešnou gynekoložku. Podvedl(a) nejen pacientky

Domácí
13. 7. 2013 13:30
Falešná gynekoložka Sandra Slobodová u soudu.
Falešná gynekoložka Sandra Slobodová u soudu.

Jmenuje se Sandra Slobodová, je jí 30 let, ale na svět přišla jako chlapec, a to ve slovenské Handlové v okrese Prievidza. Martin Sloboda se nechal před jedenácti lety u německých lékařů přeoperovat na ženu. Od té doby se mu plní trestní rejstřík v Česku hlavně podvody. Teď stojí Sandra Slobodová před táborským soudem kvůli tomu, že si loni v lednu v nedaleké Bechyni otevřela kliniku multioborové zdravotnické péče. Šlo hlavně o gynekologii a alergologii. Aby si pracoviště zařídila odpovídajícím způsobem, měla podle obžaloby podvést na dvě desítky firem. Informaci přinesly Hlavní zprávy TV Barrandov.

"Pod smyšlenými jmény Bc. S. Slobodová, MUDr. Alexandra Slobodová, Dr. Slobodová a MUDr. Alexandra Sandra Slobodová elektronicky objednávala a odebírala zdravotnické přístroje a další zboží či služby určené do gynekologické ordinace, k jejímuž provozování získala povolení podvodným způsobem. Takto jednala v úmyslu zboží si ponechat a dodavatelům za ně neuhradit vystavené faktury," tvrdí táborská státní zástupkyně Pavlína Loudínová. Obžaloba zmiňuje na dvacet podvedených firem, u kterých si měla Slobodová objednat třeba gynekologické křeslo, ultrazvukový přístroj nebo zařízení na měření EKG. Škoda podle informací TV Barrandov přesahuje 700 tisíc korun.

Slobodová však trvá na tom, že se po jejím zatčení většina zboží firmám vrátila a sama před soudem odhadla způsobenou škodu na necelých 30 tisíc korun. "Uznávám, že jsem nejednala morálně správně, také uznávám, že jsem se v některých případech dopustila trestného činu. Ale chtěla bych říct, že to nebylo o tom, že jsem se jednoho dne probudila a řekla jsem si: teď si objednám zdravotnické zařízení, udělám si ordinaci a že na tom zbohatnu."

Slobodová, která medicínu nikdy nestudovala, stačila v ordinaci vyšetřit na třicet pacientek. Některým předepsala i léky, například opiáty. Za to byla loni v prosinci pravomocně odsouzena na dva roky vězení. "Já jsem ordinaci nechtěla provozovat z titulu lékařky. V momentě, kdy bych na inzerát sehnala lékaře, bych s touto činností přestala a nadále bych to vedla jako manažer, rozhodně bych neordinovala," řekla před soudem Slobodová.

Co všechno stihl(a)?

Slobodová údajně podvedla i gynekologa Václava Fišera z Prahy, který jezdí ordinovat do ženské věznice ve Světlé nad Sázavou. Tam byla před časem Slobodová jeho pacientkou. Když se dostala na svobodu, chtěl jí pomoci. Netušil, že zfalšovala diplom zdravotní sestry, a důvěřivě ji doporučil do ordinace svému kolegovi. Slobodová tam měla slíbit několika pacientkám, že jim zprostředkuje lékařský zákrok, šlo třeba o interrupci nebo léčbu neplodnosti. Inkasovala za to od nich peníze, které si pak podle obžaloby nechávala.

Lékař Fišer tvrdí, že i jeho osobně připravila Slobodová o peníze, zpronevěřenou částku vyčíslil na 150 tisíc korun. "Získala moji důvěru. Začala mi na internetu pomáhat s posíláním plateb z mého bankovního účtu. Odesílala peníze za nájem, vodu nebo elektrickou energii. Byla u počítače, já jsem měl v ruce mobil a hlásil jsem jí potřebné kódy. Netušil jsem, že si peníze posílá na svůj účet." Slobodová vinu odmítá. "Bez jeho aktivní spoluúčasti bych nikdy nemohla poslat ani korunu, o všech transakcích věděl," hájí se obžalovaná.

Slobodová v Česku nechvalně proslula už dřív. V letech 2004 a 2005 provozovala v Praze pod jménem Bc. Sandra Svobodová sdružení Vnitrostátní a mezinárodní arbitráž, které sama založila. Stala se jeho předsedkyní a svévolně rozhodovala různé obchodní spory. Vrchní soud v Praze jí v květnu 2010 uložil i za předchozí podvody souhrnný nepodmíněný trest v trvání sedmi let. Jeho část už však v té době měla odsezenou, na svobodu se dostala v lednu 2011 s tím, že jí soud uložil pětiletou zkušební dobu.

Slobodová, které v aktuální kauze hrozí až osm let vězení, přišla na hlavní líčení velmi dobře připravená. Zákony měla podrobně nastudované. Televizní kamera jí ale úplně po chuti nebyla. Když přednesla svoji obhajobu, požádala soud, aby se další jednání konalo v její nepřítomnosti. Předseda senátu jí vyhověl a eskorta ji převezla zpátky do věznice.

Autor: Jiří PánekFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ