Varování
Vietnamci se čím dál víc zapojují do výroby pervitinu, tvrdí policie
03.04.2012 11:50 Aktualizováno 03.04. 12:36
Národní protidrogová centrála ve své výroční zprávě varuje před zvyšujícím se zapojením "vietnamských zločineckých uskupení" do velkoobjemové výroby a distribuce metamfetaminu. Alarmujícím jevem je podle ní i setrvalý nárůst průmyslového pěstování konopí. Informoval o tom mluvčí útvaru Michal Hammer.
"V České republice zůstává i nadále největším problémem masová nelegální výroba metamfetaminu v domácích, tzv. 'kuchyňských' laboratořích," píše se ve zprávě. S tím podle policie souvisí i přetrvávající problém dostupnosti léků s obsahem pseudoefedrinu v Polsku a nárůst obchodu s efedrinem, ze kterých je pervitin vyráběn.
Převážně jej však pachatelé vyrábějí z pseudoefedrinu, který získávají z volně prodejných léčiv jako například Zyrtec nebo Sudafed v sousedních zemích. Za loňský rok se přitom policistům podařilo odhalit o 30 varen více než v roce 2010, kdy jich zajistili přes 300. Pachatelé přitom konstruují stále menší varny, aby je mohly převážet a ztížit tak policii jejich práci.
Také nelegální pěstování, výroba a distribuce marihuany je podle výroční zprávy i nadále doménou vietnamských zločineckých struktur, které se na tuto trestnou činnost přeorientovaly z nelegální výroby a prodeje padělků cigaret a oblečení. Například v Praze se loni proti roku 2010 podařilo detektivům odhalit více než dvojnásobný počet pěstíren uvnitř budov.
"Tento druh trestné činnosti umožňuje vietnamským osobám velmi rychlý návrat investovaného kapitálu a snadné zisky v porovnání s možným trestním postihem," upozorňuje dokument. Pokud tedy policie na případu nepracuje dlouhodobě, pak jsou prý často potrestáni pouze zahradníci, nikoli organizátoři.
Obrovský nárůst v loňském roce zaznamenali kriminalisté v oblasti nových syntetických drog. Rozšířily se internetové i kamenné takzvané Amsterdam shops, kde byly látky dostupné. Kvůli tomu se v poměrně krátkém časovém období podařilo přijmout novelu zákona, díky níž se úspěšně zdařilo prodej těchto látek zastavit. Distributoři ale zakázané látky stále nahrazují novými substancemi.
Tradičním a neustálým problémem zůstává v meziročním srovnání organizovaný dovoz heroinu ze zemí západního Balkánu. Podle policie se pašuje v menších zásilkách do deseti kilogramů, většina zboží míří dále na západ. Na české území se přitom v poslední době dostává stále častěji heroin v horší kvalitě než dříve.
Obdobná situace je i u kokainu, který získává na oblibě větší dostupností a příznivější cenou, která je však vykoupena právě ředěním drogy různými látkami. Podle policie mají na svědomí významnou část této drogové kriminality zejména lidé pocházející z Nigérie, kteří se zabývají pašováním kokainu do Evropské unie.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.