Desetileté vyhoštění
Za vraždu bezdomovce vyměřil soud amnestovanému 12 let vězení
17.09.2013 14:41 Aktualizováno 17.09. 15:58
Amnestovaný vězeň Miloš Svozil, který podle obžaloby zavraždil letos krátce po svém propuštění na svobodu slovenského bezdomovce, má strávit za mřížemi dalších 12 let. V úterý o tom nepravomocně rozhodl pražský městský soud, jenž Svozilovi také na deset let zakázal pobyt na území hlavního města. Mladý muž byl v minulosti už desetkrát trestaný, před amnestií Václava Klause jej jednou osvobodila i amnestie Václava Havla.
Obžaloba uvádí, že třicetiletý bezdomovec ze Slovenska zemřel v noci 3. února v přístřešku postaveném poblíž ulice Nad Pekařkou, nedaleko televizního areálu na Kavčích horách. Svozil i Slovák byli v době činu opilí. Slovák údajně začal Svozilovi vyčítat, že mu ukradl mobilní telefon, a udeřil ho pěstí. V následné rvačce prý Svozil vytáhl nůž a zasadil své oběti celkem šest ran do hrudníku. Poté odešel a mrtvolu objevil až ráno další bezdomovec, který v přístřešku přespával.
Čtyřiatřicetiletý Svozil se v úterý u soudu k činu částečně přiznal. Hájil se však tím, že se pouze bránil útoku. Slovenský bezdomovec ho prý nejprve opakovaně mlátil pěstí a potom vytáhl nůž. "Opravdu jsem se jen bránil, nechtěl jsem mu vzít život, moc toho lituju," řekl. Svou oběť prý bodl jen jednou nebo dvakrát.
Předseda soudního senátu Petr Novák ale konstatoval, že Svozilova tvrzení nekorespondují se znaleckým posudkem z oboru soudního lékařství. Navíc podotkl, že Svozil spáchal už druhý trestný čin násilného charakteru - v prvním případě šlo o loupež. "Akorát jsem vytrhl kabelku," poznamenal obžalovaný. V devíti dalších případech jej soudy potrestaly za krádeže.
Poslední z krádeží spáchal Svozil letos 10. ledna, tedy bezprostředně poté, kdy byl díky amnestii po necelých dvou letech propuštěn z vězení. Z oploceného objektu tehdy sebral potraviny. Trest za tuto krádež si v současné době odpykává ve vinařické věznici, odkud poslal soudci Novákovi dopis psaný vlastní krví. Naznačoval v něm, že chce spáchat sebevraždu.
Podle znalců Svozil netrpí žádnou duševní chorobou, je ale závislý na alkoholu. Jeho náprava a návrat do společnosti prý budou velmi problematické i proto, že z předchozích trestů se nijak nepoučil.
Novoroční amnestie propustila na svobodu zhruba 6500 vězňů. Více než 400 z nich se za mříže do několika měsíců vrátilo, protože nepřestali s pácháním trestných činů. Klausovo rozhodnutí dále prominulo podmíněné a alternativní tresty desetitisícům lidí. Aboliční článek amnestie navíc zastavil pět stovek trestních stíhání, která trvala déle než osm let - včetně rozsáhlých hospodářských kauz s miliardovými škodami.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.