
"Věděl, že dítě má potrhanou kůži v důsledku popálení, uložil ho do postele a dítě bez jakékoli péče, zejména lékařské péče, nechal v postýlce a během celé noci si ho nevšímal," řekl předseda senátu Zdeněk Kučera. Dodal, že dítě už při sprchování zažívalo větší bolest než při jakémkoli mechanickém zranění. "Kdyby okamžitě byla zavolána lékařská péče, tak podle znalce by tady byla určitá možnost dítě zachránit," podotkl Kučera.
Muž, který se původně po činu přiznal, u soudu svou vinu popíral. Tvrdil, že k výpovědi ho nutila policie. V závěrečné řeči také uvedl, že v den vraždy byl pod vlivem alkoholu a zranil se při pádu z vlaku a měl výpadky paměti. Při výslechu ale policii nic podobného neřekl. Argumentoval také tím, že voda nebyla tak horká a chlapec mohl být opařený už předtím. "Horkou vodou jsem ho nesprchoval, v boileru žádná horná voda nebyla," uvedl Matoušek. Všechnu teplou vodu podle něj spotřebovala matka dětí, než odešla do práce. To ale senát vyloučil.
Výjimečný trest pro Matouška požadovala také žalobkyně. "Jde o úmyslné usmrcení dítěte mladšího 15 let, které provedl zvlášť trýznivým způsobem. Dítě trpělo bolestmi na hranici snesitelnosti," uvedla v závěrečné řeči státní zástupkyně Alena Píchová. Dodala, že obžalovaného nemůže zbavit viny alkohol, úraz ani afekt, protože ublížil malému dítěti, které se nemohlo nijak bránit. Trest by měl být podle ní přísný také z preventivních důvodů, protože násilí i vůči malým dětem ve společnosti přibývá.
Neštěstí se stalo loni 6. prosince. Obžalovaný bydlel v bytě své přítelkyně v Soběslavi a často hlídal její dvě děti, když odcházela na noc do práce. Matoušek, který se už několikrát léčil ze závislosti na drogách, alkoholu a automatech, přišel ten den domů opilý. Matka, která pracovala v nočním klubu v Táboře, uložila děti a odešla do práce.
Muž kolem 23:00 sledoval v televizi fotbal a malý Daniel nechtěl usnout a hlasitě plakal. Matoušek pak další pláč nevydržel, dítě svlékl z pyžama a odnesl ho do sprchy. Když zjistil, že je chlapec opařený, snažil se ho prý ochladit studenou vodou. Olupující se pokožku mu namazal krémem, znovu ho oblékl a uložil. Záchranáře nepřivolal. Bál se, že půjde do vězení, protože byl v podmínce za loupežné přepadení.
Matka se vrátila domů až druhý den ráno a zavolala záchrannou službu. Záchranářům nejprve tvrdila, že hoch na sebe strhl rychlovarnou konvici, protože chtěla Matouškovi pomoct. Muž jí také vyhrožoval, že by mohla přijít i o staršího syna. Lékař okamžitě nařídil převoz těžce zraněného chlapce na popáleninové oddělení Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. Chlapec ale 8. prosince zraněním podlehl.
Podle soudního znalce z oboru psychiatrie Vladimíra Chodury netrpí Matoušek žádnou psychickou poruchou a své jednání dokázal ovládat. Ani množství alkoholu, které muž před činem vypil, nemohlo podle Chodury jeho chování příliš ovlivnit. Vyloučil také výpadky paměti, protože bezprostředně po činu byl Matoušek schopný přesně popsat události celého dne.