Žháři z Vítkova stojí opět před soudem, chtějí nový proces

Domácí
17. 3. 2011 06:30
Při žhářském útoku byla nejvážněji zraněna dvouletá Natálka.
Při žhářském útoku byla nejvážněji zraněna dvouletá Natálka.

Před soudem stojí opět čtyři extremisté odsouzení za žhářský útok na domek Romů ve Vítkově. Tři lidi tehdy požár poranil, nejvážněji dvouletou Natálii. U odvolacího olomouckého vrchního soudu se odsouzení domáhají zrušení výjimečných trestů a nového procesu. Případem se má vrchní soud zabývat i v pátek, kdy by měl rozhodnout.

Malá Natálie byla při rasově motivovaném útoku popálena na 80 procentech těla, přišla o tři prsty na rukou a bude mít i další doživotní následky. Ostravský krajský soud poslal Davida Vaculíka, Iva Müllera a Jaromíra Lukeše do vězení na 22 let, Václava Cojocarua na 20 let. Zároveň jim uložil zaplatit odškodné a náhradu škody přes 17 milionů korun.

Všichni čtyři byli obžalováni z rasového pokusu o vraždu více lidí. Souzeni byli ještě podle starého trestního zákona, kdy jim hrozilo 12 až 15 let nebo výjimečný trest. Pokud by útok spáchali o tři čtvrtě roku později, hrozilo by jim 15 až 20 let nebo výjimečný trest.

Vražedný úmysl

Všichni čtyři obžalovaní po odvolacím soudu chtějí, aby vrátil případ zpět ke krajskému soudu. Podle nich soud své rozhodnutí řádně nezdůvodnil a nelze z něj zjistit, na základě čeho dospěl k závěrům o jejich vině. Podle obžalovaných nebyl prokázán vražedný úmysl, protože nevěděli, že se v objektu nacházejí lidé. Navíc namítají, že ve výpovědích poškozených je řada rozporů, a jejich věrohodnost tak měli zjišťovat znalci, řekl k obsahu odvolání mluvčí olomouckého vrchního soudu Petr Angyalossy.

Cojocaru navíc ve svém odvolání tvrdí, že se až cestou do Vítkova dozvěděl, že se jde zapálit starý dům, který slouží jako skladiště kradených věcí. Dům podle něj zvenku vypadal jako neobyvatelný.

Naopak odvolání nepodávala žalobkyně, která u krajského soudu požadovala výjimečné tresty pro tři z nich. Rozsudek považuje za spravedlivý.

Žhářský útok

Muži podle rozsudku krajského soudu jako příslušníci extremistické skupiny ve snaze zviditelnit tato hnutí před 120. výročím narození Adolfa Hitlera zaútočili po předchozím plánování na domek Romů ve Vítkově v noci na 19. dubna 2009. Se zamaskovanými obličeji a připravenými zápalnými láhvemi přijeli k vytipovanému domu, o kterém věděli, že je obýván početnou romskou rodinou s malými dětmi. Vaculík, Müller a Cojocaru se postavili každý k jednomu z oken domu, zapálili knoty zápalných láhví a vhodili je do oken. Poté z místa odjeli autem, které řídil Lukeš.

Obžalovaní David Vaculík (vlevo) a Jaromín Lukeš.Dům začal okamžitě hořet. Ani ne dvouletá Natálie byla vážně popálena. Zranění utrpěli ještě dva lidé, dalším pěti osobám se podařilo včas zachránit útěkem z domu. Dům zcela vyhořel a musel být zdemolován.

Experti na extremismus dospěli k závěru, že všichni čtyři odsouzení patřili k aktivním severomoravským neonacistům, kteří propadli neonacistické ideologii a hlásili se k rasismu. Dokazovaly to i předměty, které policie objevila při domovních prohlídkách, a výsledky práce soudních znalců.

Vaculíkovi, Müllerovi a Lukešovi soud vyšší tresty uložil především proto, že akci společně plánovali, údajně místo společné cesty na neonacistickou demonstraci v Čechách. Ta se jim zdála příliš nákladná, tak vymysleli jiný program. Všichni tři navíc byli v minulosti už souzeni za násilné zločiny či propagaci nacismu. Cojocaru dostal o dva roky nižší trest, protože dosud nebyl trestán, na organizaci útoku se nepodílel a k ostatním se přidal na poslední chvíli.

Vrchní soud v Olomouci se podobnou žhářskou kauzou zabýval již minulý týden. V případě žhářského útoku na domek Romů v ostravské kolonii Bedřiška, který se stal v březnu loňského roku, uložil mladíkovi čtyři roky vězení. Jeho matka, která jej k činu navedla, dostala 7,5 roku. Krajský soud jim původně uložil jen podmíněné tresty. Vrchní soud mladíkův čin, rovněž hodil do domu zapálenou láhev, posoudil jako pokus o obecné ohrožení, matka byla odsouzena za návod k obecnému ohrožení.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ