Kvůli domácímu násilí bylo vykázáno přes čtyři sta lidí

Domácí
29. 6. 2007 14:43
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoZatím 479 lidí, kteří se násilně chovali ke svým blízkým, muselo na deset dní opustit domov. Vykázala je z něho policie, aby ochránila případné oběti před domácím násilím. Vyplývá to ze statistiky Bílého kruhu bezpečí (BKB) a z údajů intervenčních center. Jen za prvních pět měsíců letošního roku díky vykázání, které je v ČR možné od ledna, bylo dalších možných útoků ušetřeno 427 dospělých a nejméně 459 dětí.

"Nikdo neví, jaký směr by případy nabraly a jaký by byl osud ohrožených lidí, kdyby se násilí v rodinách vykázáním nezastavilo," řekla ČTK prezidentka BKB Petra Vitoušová. Bílý kruh bezpečí se podílel na přípravě zákona, jeho dopad nyní sleduje a vyhodnocuje.

V drtivé většině případů museli domácnost opustit muži. Terčem násilí se staly obvykle ženy. Mezi ohroženými lidmi bylo za prvních pět letošních měsíců ale i 18 mužů. Policie do konce května vykázala z bytu i čtyři ženy. Ve více než polovině případů se výpady odehrály mezi manželi. Další více než pětina útoků se stala v nesezdaných párech. Více než pětina výpadů se pak přihodila mezi generacemi, obvykle směřovala proti rodičům či prarodičům. "Časté jsou případy, kdy syn ubližuje matce," řekla Vitoušová.

Nejčastěji policie vykázáním chrání osoby mezi 31 a 40 lety. Po nich následují lidé nad 50 let. U násilí, kvůli němuž policie vykazovala, bylo v prvních pěti měsících 459 dětí. Podle Vitoušové ale útokům v rodinách, které museli násilní lidé opustit, přihlíželo v minulosti dětí víc. Všichni sourozenci totiž nebyli vždy u události, která bezprostředně vykázání předcházela.

Nejstarší ohroženou osobou byla žena, které je 97 let. Dlouhodobě ji týral její syn. Nejstarším vykázaným je muž, kterému je 87 let. "Prakticky celý společný život ubližoval své o devět let mladší ženě. Nyní sebrala odvahu a požádala o rozvod. Syn ji v jejím rozhodnutí velmi podporuje," popsala případ Vitoušová.

Zhruba v desetině případů přikročila policie k vykázání podruhé. V Moravskoslezském kraji v jedné rodině dokonce musela vykázat muže třikrát. Nyní ho již stíhá pro dlouhodobé týrání. Domácí násilí totiž patří v Česku mezi trestné činy od června 2004.

U zhruba 35 procent vykázání požádaly ohrožené osoby o prodloužení desetidenní ochranné lhůty. V 70 procentech případů jim soud vyhověl a dobu protáhl na jeden měsíc. Podle prezidentky BKB se totiž některé oběti po vykázání rozhodnou požádat o rozvod, což může situaci vyostřit a hrozbu násilí ještě zvýšit.

Při vykázání spolupracuje policie s intervenčním centrem v kraji, které poskytne ohroženým právní i jinou pomoc. Odborníci jsou přesvědčeni o tom, že pracovníci center i policie by případy měli sledovat i po skončení vykázání. Mohli by tak případně předejít problémům. Tragicky skončil případ na Brněnsku. Vykázaný se domů vrátil. Policie ho zadržela kvůli maření úředního rozhodnutí. Záhy ho ale propustila. Muž pak svou partnerku zabil.


Počet vykázání v jednotlivých krajích k 26. červnu


Kraj Počet vykázaných
Praha 31
Středočeský 43
Ústecký 35
Liberecký 17
Karlovarský 15
Plzeňský 17
Jihočeský 29
Vysočina 16
Jihomoravský 44
Zlínský 28
Olomoucký 21
Moravskoslezský 126
Pardubický 33
Královéhradecký 24
Celkem 479

Ilustrační foto: Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Boj o potraty v centru Prahy. Pochod odpůrců daleko nedošel

Domácí
26. 4. 2025

Zloději loni ukradli 3971 kol. Ve skutečnosti ale mnohem víc

Domácí
26. 4. 2025

Na Festivalu klášterních pivovarů lidé ochutnají pivo z 16. století

Domácí
26. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ