Kyjev nekoná šťastně, míní Zeman. Zve prezidenta Ukrajiny

Domácí
1. 6. 2014 14:43
Nový prezident Ukrajiny Petro Porošenko.
Nový prezident Ukrajiny Petro Porošenko.

Prezident Miloš Zeman pozval nového prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka do Prahy. Ocenil by, kdyby Porošenko zahájil jednání s oligarchou Rinatem Achmetovem z doněcké proruské oblasti. Měli by se pokusit předejít dalšímu konfliktu a zabránit otevřené občanské válce. Prezident Zeman to řekl v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Zřejmě nejbohatší Ukrajinec Achmetov po roztržce s vedením separatistů, kteří mu pohrozili zabavením majetku, žije v Kyjevě.

Anketa:

Kdo má podle vašeho názoru největší zájem na tom, aby na Ukrajině byla válka?

"Oba by se místo represí vůči civilnímu obyvatelstvu, což teď bohužel Ukrajina dělá, měli snažit najít nějakou rozumnou dohodu," řekl Zeman v České televizi. Další eskalace násilí na Ukrajině je prý pohodlnou záminkou pro Rusko, aby v zemi vojensky intervenovalo, dodal.

Nový prezident Ukrajiny Petro Porošenko.Současný přístup kyjevské vlády k situaci na východě země není podle Zemana šťastný. Není možné označovat ruskojazyčné obyvatelstvo východních regionů na Ukrajině za teroristy, jsou to pouze nespokojení občané, proti nimž nyní ukrajinská armáda zasahuje, dodal.

Achmetov ovládá v Doněcké a Luhanské oblasti velkou část strojírenských a hutních závodů a dolů přibližně s 300 tisíci zaměstnanců. Nedávno otevřeně vystoupil proti aktivistům samozvané Doněcké lidové republiky. Nyní žije v Kyjevě.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Efrem Lukatsky

Další čtení

Vedení, které způsobilo páteční blackout, nahradí nový zdvojený systém za 1,7 miliardy

Domácí
9. 7. 2025

Srážky byly mírnější, ale Moravu a Slezsko čeká déšť i dnes

Domácí
Aktualizováno: 9. 7. 2025 07:41
ilustrační foto

Na seznamu firem vyvážejících do Ruska je brněnský výrobce pil Pilous

Domácí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ