Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Jana Jána, jenž se vydával za léčitele a vylákal z 15 důvěřivých žen asi 2,3 milionu korun. V jednom případě vyžadoval za své léčitelské služby také sex a ženu poskytl i dalším dvěma mužům. Odpyká si osm let ve vězení. Jeho stížnost považovali ústavní soudci za zjevně neopodstatněnou, zjištění vyplývá ze soudní databáze.
Ján při procesu přiznal podvody, ale bránil se obžalobě ze znásilnění. Žena podle něj vše dělala dobrovolně. V ústavní stížnosti zpochybnil také tvrzení, že se u poškozené rozvinula posttraumatická stresová porucha. Dále tvrdil, že si oběť dříve přivydělávala prostitucí. Podle ústavních soudců však minulost ženy není z hlediska právní kvalifikace skutku podstatná a posttraumatickou poruchu prokázaly znalecké posudky.
Ján nepochodil ani s poukazem na jednostranné hodnocení důkazů. "Především soud prvního stupně předestřel detailní popis a interpretaci jednání stěžovatele, jež založil na dostatečně důkladném dokazování, jakož i adekvátním hodnocení provedených důkazů," stojí v usnesení.
Městský soud v Praze nejprve Jána poslal na 14 let do vězení za podvody, znásilnění a obchod s lidmi. Kauzu pak dvakrát řešil vrchní soud a jednou Nejvyšší soud, opakovaně se měnila právní kvalifikace. Výsledkem je osmiletý trest za podvod, obchodování s lidmi a sexuální nátlak.
Ján působil od roku 2007 na různých místech v Česku, zejména na Chomutovsku, v Praze a Plzni. Ženy vyhledával přes sociální sítě, někdy své služby nabízel přes inzerát. Nejdříve ženám napsal, že z očí na fotografiích vycítil problémy, které by dokázal vyřešit. Některé ženy skutečně trpěly dlouhodobou nemocí, jiné byly zdravé a Ján jim potřebu léčby vnutil s hrozbou, že se jim jinak přitíží.
Za slibovanou pomoc žádal podle žalobce v jednotlivých případech odměnu. Někdy tvrdil, že peníze jsou určené na charitu, jindy sliboval jejich vrácení, což však neudělal, případně předal jen zlomek částky.