<span>Lehat pod bagry</span> si nebudeme, říkají odpůrci přehrady

Domácí
22. 4. 2008 19:10
Dům heřminovické zastupitelky Simony Tomečkové.
Dům heřminovické zastupitelky Simony Tomečkové.

Dům heřminovické zastupitelky Simony Tomečkové.Dům Simony Tomečkové (39) z Nových Heřminov na Bruntálsku se zrcadlí v místním rybníku. Po roce 2015 se však optický efekt promění ve skutečnost a rodinný dům zaplaví voda nové přehradní nádrže. O výstavbě vodního díla rozhodla tento týden česká vláda.  

Odraz na hladině rybníka občas rozčeří jemné vlny, nervy heřmanovické zastupitelky Simony Tomečkové zase pořádně rozčeřila česká vláda. Zprávu o jejím rozhodnutí postavit v Nových Heřminovech vodní nádrž, která by v horní části obce zaplavila šestapadesát domů, poprvé uslyšela z vysílání rozhlasu. "Tak mě to naštvalo, že jsem rádiem někam třískla," vypráví Tomečková. Právě se dozvěděla, že během několika let bude muset opustit rodný dům a stavení pak zaplaví voda přehrady.

Nošovice se také neubránily

Simona TomečkováStavba přehrady se nově plánuje od roku 1997, kdy region zpustošila velká povodeň. Údolí však architekty přímo vybízí k vystavění hráze, proto první vážné projekty, které počítaly s výstavbou vodního díla v Nových Heřminovech, pocházejí už z roku 1903. Současný kabinet ustoupil od návrhu velké přehrady a schválil takzvanou menší variantu protipovodňové nádrže. "Vlk se nažral a koza zůstala celá," říkají obyvatelé Nových Heřminov.

"Lehat pod bagry si nebudu, stát si stejně vždycky prosadí svou," říká Simona Tomečková. "Ale budu tvrdá. Chci po vládě stejně dobré bydlení, jaké mám nyní. Jinak se odsud nehnu." Po úřadech žádá patrový dům uprostřed luk v tichém údolí a na dohled lesa. A s rybníkem před barákem. Její rod přišel do Nových Heřminov na Jesenicku z opačné strany Slezska, z beskydských Nošovic. "Rodiče přijeli po pětačtyřicátém osídlovat pohraničí, já už jsem se narodila v Heřminovech," vysvětluje. Vesnice byla před válkou obydlena téměř výhradně Němci, po jejich odsunu je vystřídali hlavně lidé z Beskyd, Valašska, ze Slovenska, ale také volyňští Češi z Ukrajiny. 

V místech, kde končí obec Nové Heřminovy, vyroste hráz.Tomečková stále udržuje styky s příbuznými a přáteli z Nošovic, proto je přesvědčena, že "obyčejní lidé nemají šanci zvrátit vládní rozhodnutí". Na počátku neústupní pěstitelé v kraji proslaveného nošovického zelí také uhnuli úřadům a dnes už beskydské panorama zcela pozměnil gigantický areál automobilky Hyundai.

Komplot silničářů?

Je to paradox. Cedule, která u hlavní silnice ve směru z Bruntálu do Krnova označuje konec obce Nové Heřminovy, se nachází téměř v místech, kde bude stát hráz nové přehrady. Jenže obec pokračuje i za cedulí, celkem šestapadesáti obytnými domy, chalupami a hospodářskými objekty. Všechny mají zmizet pod vodou. "Silničáři cedule špatně umístili," vysvětluje Marie Spáčilová (52), která žije v domku na dohled značce s přeškrtnutým názvem vesnice. "Kolikrát už jsme žádali o posunutí cedulí. Marně," podivuje se Spáčilová, taktéž členka heřminovického obecního zastupitelstva.

Zastupitelka obce Marie Spáčilová.Komplot silničářů a úředníků? Jako by úřady o stavbě přehrady rozhodly už dávno a obec u silnice označili v rozsahu po dokončení plánovaného vodního díla.

Konec jednoty občanů

Dům Marie Spáčilové má být zachován, ale zatím si není úplně jistá. "Žila bych přímo pod hrází, nebude tady vytyčeno ještě nějaké ochranné pásmo? A neztratím svůj klid?" ptá se žena, která se do Heřminov přestěhovala teprve nedávno z panelového domu v Bruntálu.

"Vláda se snažila vyhovět odpůrcům i zastáncům. A možná chce vesnici i trochu rozeštvat," míní heřminovická zastupitelka Simona Tomečková. "Půlprojekt" podle ní uchlácholí obyvatele a radní blízkého Krnova, který byl povodněmi v roce 1997 těžce poškozen a právě nová přehrada má zmírnit následky podobné přírodní katastrofy. "Je to zároveň i vzkaz odpůrcům přehrady, že nám nezničí celou vesnici," uvažuje zastupitelka. Pod vodou přitom skončí hospodářsky nejúspěšnější část obce. "Pila, autoopravna a prosperující rodinná farma," jmenuje firmy, které zmizí z podnikatelské mapy Bruntálska, silně postiženého nezaměstnaností.

Farma v Nových Heřminovech, kterou zaplaví voda.Důchodkyně Jana Liková žije v té části obce, kterou voda zaplavit nemá. "Když přehradu postaví, už nikdy nebudu mít v obýváku vodu až skoro po strop," vzpomíná na události z léta 1997. Zastupitelka Tomečková má správný odhad. Vládní rozhodnutí už opravdu pomalu nahlodává letité spojenectví obyvatel obce, kteří dosud stavbu přehradní nádrže odmítali v jednotném šiku.

Foto: Milan Terkelt

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ