Lékařská rebelie: Byla chyba vydírání ustupovat

Domácí
21. 2. 2011 18:01
Lékaři vyděrači? (ilustrační foto)
Lékaři vyděrači? (ilustrační foto)

Doktoři houfně stahují výpovědi a poslušně se vracejí z barikád do práce. Totéž by ale nastalo, i kdyby vláda měla pevnější nervy a před lékařským vydíráním necouvla.

Na případu Martina Engela, radiologa z pražské vinohradské nemocnice a šéfa lékařských odborů, se nejlépe ukázalo, jak by asi dopadla stávka doktorů, kdyby vládní vyjednavači v čele s Leošem Hegerem a Petrem Nečasem měli více kuráže.

Jakmile měl jeden jediný doktor přijít o práci (což svou výpovědí sám nastartoval), pral se najednou o své místo jako o život. Od pátku do pondělí Engelovi trvalo, než se s odchodem smířil a nenechal za sebe hnát doktory zpátky na barikády. I Miloš Voleman, odborářská dvojka a chirurg z téže nemocnice, který hlasitě vyzýval k solidaritě s Engelem, nakonec usoudil, že košile je bližší než kabát - a poslušně se vrací na své místo.

Jediný vyhnanec Engel

Po bitvě je každý generál, ale odvažuji se tvrdit, že z 3800 rebelantů by jich ve zdravotnictví skutečně přestalo působit minimum. Farmacie či podobné obory by je určitě nenabíraly po stovkách a málokomu by se chtělo odejít úplně mimo obor nebo skončit na sociálních dávkách. A i když MUDr. Engel tvrdí, že má skvělou nabídku z Malty (přejme mu tam hodně štěstí), také do zahraničí by nakonec odešla jen hrstka lékařů.

Pořad České televize Horizont v neděli večer ostatně nedal na řeči českých doktorů a poptal se přímo u zdroje - v Rakousku, Německu a Velké Británii, tedy nejlogičtějších destinacích českých dezertérů. A ejhle - tamní úřady, ředitelé nemocnic ani lékařské organizace nezaznamenali prakticky jakýkoli nárůst zájmu o práci u nich ze strany českých lékařů. Třeba v Rakousku hledá aktuálně práci deset našich doktorů, což je naprosto běžný stav, stejný jako loni či předloni.

Že by se pár dní před skutečně zamýšleným ochodem z práce nikdo z lékařů nepoptával po jiné? Pokud by to mysleli vážně, pak jistě ano, tady se ale ukazuje, že šlo jen o šikovné blufování, běžnou součást poziční zákopové války.

Co by bylo, kdyby...

To je dost indicií na to kritizovat Nečasovu vládu, že psychologickou válku nevydržela, ustoupila a tím tento výrazný a v mnohém symbolický střet na celé čáře prohrála.

Kdyby našla více odvahy, nejspíš by se 1. března nestalo nic nebo vůbec nic, protože by lékaři výpovědi na poslední chvíli stáhli. V krajním případě by hrozily menší či větší zmatky, které by se při schopné organizaci a nasazení všech sil včetně armády zvládly. A to by požár vzpoury uhasilo definitivně.

Vláda by byla v pozici vítěze, který se nenechá vydírat, což by bylo před startem série reforem velmi potřebné. A z pozice vítěze se mohla nad situací ve zdravotnictví v klidu zamyslet, ořezat největší zhůvěřilosti (třeba problém pohotovostí a služeb), najít v systému peníze na přilepšení těm, kteří si to skutečně zaslouží, a nakonec celý systém racionálně reformovat.

Takhle nebude samozřejmě nic. Škoda té ztracené šance.

P. S. Nejsem schopen garantovat, zda bych tak přesvědčivě vybízel vládu k odvaze a neústupnosti, kdyby byl některý z mých blízkých vážně nemocen nebo se třeba mé partnerce blížilo datum porodu.

Další čtení

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

SHRNUTÍ: Zažili jsme odpoledne bez proudu a neví se proč. Česko to zvládlo

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ