Vládnímu letounu s premiérem Petrem Nečasem na palubě prasklo na cestě do Ruska čelní sklo. Airbus A319 druhou polovinu letu absolvoval ve snížené výšce a bezpečně přistál v Moskvě. Všichni cestující i posádka jsou v pořádku. Ministerský předseda piloty a posádku pochválil za odvedenou práci.
Závada se na stroji objevila zhruba v polovině letu nad územím Běloruska. Piloti výrazně snížili letovou hladinu a uvažovalo se i o nouzovém přistání. Nakonec stroj ve snížené výšce dokončil celý let a bezpečně přistál v Moskvě.
"Tyto typy letadel mají čelní skla složená ze tří vrstev, nejspíš praskla v uvozovkách jen jedna z nich. Nejde o nic fatálního, piloti jsou na podobné události připraveni. V oblasti, v níž se událost odehrála, se nemohlo vážného nic stát. Něco to jiného by bylo, kdyby se to stalo například nad pohořím Andy v Jižní Americe," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ statutární zástupce ředitele Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod Josef Bejdák.
Podle Úřadu vlády ČR posádka z preventivních důvodů začala připravovat cestující na nouzové přistání. Piloti ale vyhodnotili, že celistvost vnitřní vrstvy dostatečně zabezpečuje možnost další cesty v nižší letové hladině.
"Rád bych ocenil skvělou práci pilotů a celé posádky. Zachovali se přesně tak, jak měli, instruovali nás na případné nouzové přistání, klesli do bezpečné letové hladiny a zajistili bezproblémové přistání," řekl premiér Petr Nečas.
Předseda vlády práci posádky ocenil i v telefonickém rozhovoru s ministrem obrany Vlastimilem Pickem. Také podle sdělení generálního štábu české armády se posádka zachovala správně. Technici nyní zjišťují, jak je možné závadu odstranit, aby mohlo být letadlo použito na další cestu.
Prezident Odborového sdružení pilotů ČSA Stanislav Fiala řekl, že rozhodnutí pokračovat v letu je zcela v souladu s bezpečnostními pravidly. "Je na to postup, jak se má letět dál. Nevyžaduje se tedy přistání na nejbližším letišti," uvedl Fiala. Letoun v takových případech pak podle typu pokračuje se sníženou rychlostí.
Fiala zároveň připomněl podobnou událost před zhruba deseti lety, kdy kvůli prasklině na předním skle kanadského stroje CL-601 Challenger neodletěl na plánovanou cestu po Blízkém východě a do Súdánu někdejší ministr zahraničí Cyril Svoboda.
Airbus A319 vznikl jako zkrácená varianta typu A320, standardní verzi A319 jako první zařadil do své flotily Swissair začátkem roku 1996. Verze ACJ pro přepravu důležitých osob byla do provozu zařazena poprvé koncem roku 1999. Po celém světě létá 1362 strojů typu A319. První letouny ACJ dostali soukromí provozovatelé, ve státních službách začaly létat v březnu 2000 ve Spojených arabských emirátech. Mají je i vojenská letectva Turecka, Itálie, Francie, Brazílie či Ázerbájdžánu.
|
Cesty se účastní i ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) a desítky podnikatelů, kteří se však do Ruska vydali v jiném letadle. Zatím není rozhodnuto, jakým letounem se delegace vrátí do České republiky. Možností je vyslání náhradního letounu nebo také návrat delegace v jediném stroji, který by však musel početnou delegaci odvézt nadvakrát.
Nečas v Rusku stráví čtyři dny. V pondělí se setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a s předsedou vlády Dmitrijem Medveděvem, v dalších dnech mimo jiné s gubernátory Sverdlovské a Leningradské oblasti.
Drobné technické závady u českých vládních letounů nebyly ničím neobvyklým hlavně v dobách staré vládní letky, například u ruských strojů Tupolev Tu-154 nebo Antonov An-24. Poměrně časté problémy však mívá také kanadský Challenger CL-601. Dvojice nových letounů Airbus A-319CJ byla do vládní letky zařazena v roce v 2007.