Meteorologové varují před silným větrem, který má dnes a v pondělí vát zejména na horách. V Libereckém kraji už řádí vichřice. Lidé by raději neměli vůbec vycházet ven a ani jezdit v autech, řekla odpoledne krajská mluvčí Hasičského záchranného sboru Iva Michalíčková.
Vichřice má na svědomí popadané stromy a stržené dráty elektrického vedení. "Stromy padají tak hodně, že to připomíná loňskou vichřici Emma. V silném větru se také rychle šíří požáry. Některé vznikly pravděpodobně poté, co se zřítily na zem nebo na stromy dráty elektrického vedení," dodala Michalíčková.
ČTĚTE TAKÉ: Hezké počasí je zpět. Víkend bude teplý a slunečný
Vítr na Vysočině dosahoval síly mohutné vichřice, v nárazech skoro 120 kilometrů v hodině. Od jihu až jihovýchodu foukal průměrnou rychlostí kolem 90 kilometrů. Hasiči kvůli němu zasahovali ve zhruba čtyřiceti případech. Pomáhali odstraňovat uvolněné plechy a střešní krytiny a také stromy a větve, které bránily provozu na silnicích.
Silný nárazový vítr přidělává práci i středočeským hasičům. Vyjíždějí zejména k padlým stromům, které zatím nezpůsobily žádné větší škody. Nikdo zraněn nebyl, řekl odpoledne operační důstojník středočeského hasičského záchranného sboru. "Dopoledne jsme zaregistrovali asi osm událostí, zejména na severovýchodě kraje a zčásti i na jihovýchodě, například na Mladoboleslavsku, Kolínsku a Kutnohorsku," dodal. Hasiči podle něj vyjížděli hlavně k nalomeným nebo zlomeným stromům, které bránily provozu na silnicích.
Pozor na nedopalky cigaret
Jihomoravští hasiči mají kvůli větru a suchu dvojnásobek zásahů. "Zvýšený počet zásahů máme hlášen ze všech částí kraje. Kromě spadených větví jsou to i lokální požáry travních porostů, které kvůli velkému suchu zapálí například nedopalek cigarety," dodal operační důstojník. Jen od tří hodin odpoledne vyjížděli hasiči ke dvěma požárům trávy a lesního porostu v Božicích na Znojemsku nebo Žernovníku na Blanensku.
Velkokapacitní seník se rozhořel odpoledne v Jenišovicích u Turnova. Předběžná škoda se pohybuje kolem milionu korun, řekl operační důstojník Hasičského záchranného sboru v Jablonci nad Nisou. Hasiči vyjeli k požáru po 14.30. Likvidovali ho uvnitř budovy. Po čase ale museli práci přerušit, protože se obávali, aby se na ně nezřítily žárem narušené stěny. Jejich stabilitu by měl posoudit přivolaný statik. K hořícímu seníku v rozlehlém hospodářském areálu se sjelo pět hasičských sborů. Zásah jim komplikoval silný vítr. "Příčinu požáru zatím neznáme," uvedl operační důstojník.
V Trutnově odpoledne vzplál sklad stavebnin. Požár zřejmě založily děti. Jedno dítě oheň popálil a záchranáři ho převezli do nemocnice. Škoda na třech objektech skladu činí asi pět milionů korun, řekl operační důstojník trutnovských hasičů. Hořící sklad stavebnin je v trutnovské čtvrti Bojiště v areálu bývalého zemědělského podniku. Šesti jednotkám hasičů se již požár podařilo lokalizovat. Jeden ze tří objektů uhasili, nyní hasí zbývající dva.
Dnes by měl čerstvý jihovýchodní vítr vát na Vysočině a na horách na severu rychlostí až 110 kilometrů za hodinu, v pondělí se jeho rychlost v nárazech zvýší na 90 až 125 km/hod, na hřebenech ojediněle až na 144 km/hod, takže dosáhne síly orkánu. K večeru mírně zeslábne, uvedl na svých stránkách Český hydrometeorologický ústav.
Vzhledem k silnému větru je nutné v ohrožených oblastech zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky a stavební jeřáby. Lidé by se neměli zdržovat v okolí starších budov, kde hrozí stržení střešní krytiny, a v blízkosti větších stromů. Turisté na horách by měli omezit túry, nevydávat se do hřebenových partií a dodržovat pokyny Horské služby.
Sucho a silný vítr zvyšují nebezpečí požárů, varují hasiči. Jen v sobotu zasahovali hasiči ve 133 případech, což je více než dvojnásobek celoročního průměru, sdělil mluvčí hasičů Petr Kopáček.
Od 1. dubna do soboty likvidovali hasiči 2534 požárů, což činí 169 procent celoročního průměru. Toto číslo přesahuje i počty požárů za stejné období loni a v roce 2006. Od 1. do 25. dubna 2008 jich museli záchranáři likvidovat 1358, ve stejném období roku 2006 jich bylo 1660. V roce 2007 byl počet požárů v dubnu ještě vyšší, za stejné období jich likvidovali hasiči 3054.
Podle výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, je sucho a tedy i vysoké riziko nebezpečím ohně prakticky na celém území republiky.
ČTĚTE TAKÉ: Počasí proti hasičům. Počet požárů stoupl na dvojnásobek
V některých oblastech, například na jižní Moravě a Litoměřicku index nebezpečí venkovních požárů dosáhl nejvyššího pátého stupně, což je velmi vysoké riziko, kdy hrozí rozsáhlé požáry. "Stačí chvilka nepozornosti, špatné uhašení ohně nebo odhozený nedopalek cigarety a dojde k požáru," varoval Kopáček. Hasiči proto důrazně vyzývají k nejvyšší obezřetnosti. Lidé by neměli v blízkosti vysušených porostů rozdělávat oheň ani vypalovat trávu. Riziko vzniku venkovních požárů ještě zvyšuje očekávaný silný vítr. "Rozdělávání ohně venku za silného ohně je obrovský hazard, neboť plameny se pak velmi snadno vymknou kontrole," varoval Kopáček.
Profesionální i dobrovolní hasiči po celé republice jsou v pohotovosti. Mohou přitom využít i pomoci policejních vrtulníků, které už letos hasičům několikrát výrazně pomohly hlavně při hašení lesních požárů.
Foto: ČTK