Lidé celý den kolabovali z vedra

Domácí
28. 7. 2013 16:54
Vzhledem k nebývale vysokým teplotám se počet kolapsů zvýšil (ilustrační foto).
Vzhledem k nebývale vysokým teplotám se počet kolapsů zvýšil (ilustrační foto).

Obrovská vedra u nás panovala i dnes. Záchranáři měli mnohem více výjezdů spojených s pařákem. Vyjížděli ke kolapsům nebo třeba úpalům. Zdravotníci proto stále zdůrazňují: pijte, pijte, pijte. Dospělý člověk by do sebe během dne měl dostat i čtyři litry tekutin. Při fyzickém výkonu ještě více.

Sanitka z Řevnic odpoledne vyjížděla k dalšímu pacientovi, na kterého byla ta vedra prostě moc. V domku, do kterého zdravotníci zamířili, žije paní Procházková, o kterou se stará její syn. Jeho maminka má dvaadevadesát let. "Horko do včerejška snášela, to jí nevadilo. Ten hic se projevil. Tělo to není schopno v tomhle věku vstřebat. Já jsem jí celou místnost obložil vlhkými prostěradly, zápěstí, nohy, zátylek, všechno. Ale ani tohle nepomohlo. Tak jsem hold musel zavolat pohotovost," popsal syn pacientky, Josef Procházka, televizi Barrandov. Paní Procházková do nemocnice vůbec nechtěla. Její syn ale věří, že se brzy a zdravá vrátí. Má prý hodně silný kořínek. Žena prý za dopoledne vypila asi tři skleničky vody.

"Lepší je pít víc než míň. Lidé mívají strach, že to ledviny nezvládnou. Zvládnou! Dehydratace jako taková u starých lidí může vést k mnohem vážnějším nemocem. Mohou to být různá kardiální selhání, selhání ledvin," vysvětluje záchranář Robert Kameník. "Projevuje se tak, že pacient má i změnu chování, v rámci fyzického vzhledu mívá ten člověk dost často vystouplý nos, zapadlé oči, tmavší, šupinatou, hodně suchou kůži. Když uděláte řasu, tak tam ta řasa zůstává. Nemočí i několik hodin, mají studené nohy v teplém prostředí." 

Pokud člověk vidí někoho zkolabovat, měl by nejprve zjistit, zda není zraněný - zejména pak zkontrolovat hlavu. Pokud krvácí, je třeba okamžitá stabilizovaná poloha a volání lékaře. Pokud dýchá, ale je v bezvědomí, může mu na okamžik, přibližně na deset vteřin, zvednout nohy, aby se pacientovi prokrvil mozek a případně se probral. Pak ho dát do stabilizované polohy ideálně někde do stínu. "Pokud se stane, že člověk zkolabuje a je při vědomí, tak je zapotřebí položit ho na záda, nohy nahoru, můžeme ho vlhčit, dávat nějaké nápoje. Ale musíme si být jisti, že opravdu ten kolaps vznikl z horka. Pokud je to úžeh a úpal, tak je dobré dát pacienta do polosedu, kdy si zlepší dýchání," dodává záchranář.

Mohou se mu podávat i tekutiny, je-li v plném vědomí. Jinak se jen mají obložit rty studenou vodou. Obzvláště důležité je vyhýbat se v takových vedrech alkoholu a kávě.

Autor: Lenka RauerováFoto: Shutterstock

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ