Lidem vadí lži a opilectví politiků, nevěru tolerují
06.04.2007 13:17
Politik odsouzený nebo obviněný z trestného činu by podle většiny občanů měl složit funkci. Za poměrně vážný důvod k demisi považují lidé i neoprávněné používání titulu, úmyslnou lež či opilecké výtržnosti. Naopak mnohem smířlivěji pohlížejí na přestupek, nevěru a trestnou činnost příbuzného. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Čeští občané se nejradikálněji staví k aférám souvisejícím s obviněním či odsouzením politika za trestný čin. Odsouzení za skutek související s výkonem funkce vidí jako důvod k rezignaci 98 procent lidí. Téměř stejný podíl respondentů (96 procent) souhlasí s názorem, že politik by měl odstoupit, pokud je odsouzen za trestný čin, který se nevztahuje k výkonu jeho funkce.
Pokud je politik obviněn z trestného činu, který se přímo váže k výkonu jeho funkce, měl by odejít podle 94 procent Čechů. Třiadevadesát procent dotázaných souhlasí s odstoupením politika, i pokud je obviněn z trestného činu nesouvisejícího s jeho politickou činností.
Vicepremiér a šéf lidovců Jiří Čunek čelí už několik týdnů výzvám k odstoupení kvůli obvinění z korupce. Půlmilionový úplatek podle policie přijal před pěti lety ještě jako starosta Vsetína. První místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj se cítí nevinen, demisi by vnímal jako přiznání viny. Podle průzkumu tedy občané daleko přísněji posuzují Čunka než například premiéra Mirka Topolánka (ODS), který přiznal mimomanželský vztah a s místopředsedkyní sněmovny Lucií Talmanovou čeká dítě.
Foto: Tomáš Nosil
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.