Lipnice: pivo, Švejk a malebné rozvaliny

Domácí
12. 9. 2016 19:36
Hrad Lipnice nad Sázavou.
Hrad Lipnice nad Sázavou.

Průvodce po hradě Lipnici z roku 1900 směle tvrdí: "Kdo staré ty trosky spatřil, nikdy nezapomene!" Platí to pořád. 1 Zříceninu miloval i Jaroslav Hašek, který v městečku pod hradem psal Švejka. A dodnes tu žijí Haškovi potomci.

Ke vznešené a zdáli viditelné lipnické zřícenině míříme okresní silnicí od Humpolce přes vesničku Kejžlice, za níž se po pravici objevuje rybník Kamenná trouba. Odbočíme na úzkou asfaltku lemující hráz a chvíli se kocháme přírodní rezervací, kde se během tahu zastavuje i orel mořský. Více nás teď ale zajímá, že se v rybníku koupával Jaroslav Hašek (1883-1923), autor Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války, nejslavnější a nejpřekládanější knihy v dějinách české literatury, která si dobyla místo mezi světovou klasikou.

Pohádková kulisa

Hašek se do Kamenné trouby ponořil třeba v létě 1922, tehdy s bohémským přítelem, básníkem Gustavem Opočenským. Dnes rybník turisty ani domorodce neláká, uprostřed lesů mezi Lipnicí a Radostovicemi mají lepší koupání - "mořská oka", tedy zatopené lomy s průzračnou vodou, v nichž se za Haška ještě těžila žula. To už od Kamenné trouby stoupáme zákrutami ke kamenným kulisám na kopci. A čím blíže ke zřícenině, tím více se propadáme do minulosti. Lipnické podhradí totiž tvoří staletími nepříliš dotčené křivolaké uličky, maloměstské náměstí rozložené v prudkém svahu a gotický kostelík sv. Víta.

Titěrnost staveb v kontrastu s mohutným hradem dojme každého výletníka, zvláště brzy ráno a bez davů turistů působí celá Lipnice jako filmová kulisa k romantické pohádce.
"Obraz malebných rozvalin patří na nás z tvrdé skály a láká obraznost naši zpět do zašlých dob," psal o hradu stejně nadšeně už průvodce z roku 1900, který ve prospěch rozvoje turismu na Lipnici sepsal František Kořínek. V pražské Národní knihovně jsme si fotokopii knížečky opatřili záměrně, právě z ní totiž mohl čerpat informace o dějinách hradu a podhradí i Jaroslav Hašek.

Haškovy performance

Geniální autor a zároveň těžký alkoholik byl vydavatelem Švejka "uklizen" na odlehlou Lipnici v srpnu 1921. Věřil, že sto kilometrů od žižkovských výčepů by nezkrotný živel mohl dokončit rozepsaný sešitový román, jehož první díly měly slušný čtenářský ohlas. Hašek sice v místním hostinci U České koruny na Švejkovi pracoval, neustále se ovšem rozptyloval. Třeba dějinami hradu, do nějž se zakoukal a na němž pořádal i četné "performance", mimo jiné pijáckou slavnost, o které svému vydavateli podal dost ironickou zprávu: "V pondělí uspořádal jsem na hradě ohromnou rytířskou slavnost, kde se tak strašně vožrali, že spadl z mostu hradního jeden učitel a zlámal si vaz. Teď byla jeho vdova u mne a chce, abych jí nějak uhradil útraty s pohřbem. Dal jsem jí jeden exemplář Švejka, abych zmírnil její bol a žal."

U hradeb platíme vstupné a kráčíme rozlehlou zříceninou v Haškových stopách. Mistrovi se tu líbil hlavně hradní mázhaus, zachovalá část s klenutými místnostmi. Občas tu i tvořil: "Zde píši v naprostém klidu nějaké věci," poznačil si tady Hašek.

CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYŠLO V PONDĚLÍ 12. ZÁŘÍ.

Autor: Ivan MotýlFoto: ČTK/Rychetský Jan

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ