Petr Hinterholzinger, ústecký šéf drah, konečně usedne na lavici obžalovaných. Pravděpodobný viník nehody, která loni v únoru připravila o život osm dělníků, se vyhýbal soudním obsílkám a na zahájení líčení nepřišel. Soudce Petr Šilhan ho proto varuje před zaječími úmysly: pokud Hinterholzinger 12. ledna nepřijde, nechá ho zatknout.
Původně se mělo soudní líčení bez Hinterholzingera obejít, jeho výpověď měli pouze přečíst. Soudce Šilhan se však jeho přítomnosti dožaduje: „Přijde, jinak ho nechám zatknout."
ČTĚTE TAKÉ: Ústecký šéf drah se soudu vyhýbá, do práce chodí
Právník obviněného manažera soudci přitakává: "Můj klient pochopitelně přijde." Sám vysoký manažer Českých drah na telefony ani SMS zprávy neodpovídá. Pokud ho soud shledá vinným, hrozí mu až desetiletý trest. Své vyhlídky na pobyt ve vězení si Hinterholzinger zhoršuje také neschopností vyjádřit lítost. Za deset měsíců, které od havárie uplynuly, se pozůstalým neomluvil. Ani rodinám, které se rázem ocitly bez živitelů, nenabídl žádné finanční odškodnění. "Nechtěl jsem drásat jejich rány," snaží se vysvětlit, proč s omluvou nepřispěchal po nehodě. "Až budu předvolán soudem, tak se omluvím. A rád," tvrdí.
Tiskový mluvčí to vzdal
Petr Hinterholzinger zatápí lounskému soudu nejen vyhýbáním se líčení. Vydatně mediálně sledovaný proces dohnal k rezignaci tiskového mluvčího lounského soudu. Soudce Miroslav Holub nevydržel nápor novinářů a tři dny po zahájení soudního líčení s Hinterholzingerem se vzdal své funkce.
ČTĚTE TAKÉ: Dodávka vletěla pod kamion. Zemřelo osm lidí
Tragická nehoda se odehrála 13. února loňského roku na Lounsku. Je považována za nejhorší od března 2003, kdy u jihočeských Nažidel zahynulo v autobuse 19 cestujících.
Hinterholzinger předjížděl kamion a při návratu do svého pruhu se srazil s mikrobusem. V něm cestovalo osm dělníků na noční směnu, žádný z nich nepřežil. Hinterholzinger utrpěl lehké zranění.
Foto: cd.cz