Jihočeský finanční úřad prověřuje účty manželky jednoho z nejvlivnějších jihočeských politiků ODS Pavla Dlouhého. Vyšetřování Jany Dlouhé začalo z podnětu Finančního a analytického úřadu (FAÚ) ministerstva financí. Uvedl to deník MF Dnes.
Deník píše, že Dlouhá dostala na účet desítky milionů korun ze společnosti Rybářství Třeboň, která inkasovala státní dotace. Jako žena v domácnosti neplatí téměř žádné daně. Za poslední čtyři roky to bylo v součtu necelých 25 tisíc korun.
Na její soukromé účty přitom od roku 2007 přicházely desítky milionů korun. Mezi léty 2007 až 2011 to bylo podle zjištění deníku 45 milionů korun. Největší obnosy přišly na její účet u České spořitelny od firmy Rybářství Třeboň, ve třech splátkách dohromady devatenáct milionů Kč.
Její manžel je nejen členem výkonné rady ODS, kterého před třemi lety Mirek Topolánek označil za jednoho ze stranických kmotrů, ale také figuruje v představenstvu právě třeboňského rybářství, které získalo v minulosti řadu státních dotací.
Úřady možnou spojitost mezi transakcemi vyšetřují. Řeší otázku, z jakého titulu společnost posílala peníze na soukromé konto manželky místního politika. Ředitel rybářství Jan Hůda to odmítl vysvětlit. "Půjčky s akcionáři a vztahy s nimi nebudu komentovat," sdělil deníku.
MfD upozornila, že Rybářství Třeboň ve stejném období získalo z ministerstva zemědělství dotace na podporu rybářství a prodeje kaprů. Ministerstvo tehdy řídil Dlouhého stranický kolega Petr Gandalovič, který je nyní velvyslancem v USA. Dotace prý neovlivňoval a nevěděl, že Dlouhý je v představenstvu společností, které dotace čerpají.
Právě tyto dotace prověřoval Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). "Zjistili jsme, že ministerstvo nesprávně vybíralo projekty a nesprávně je i kontrolovalo," řekl kontrolor NKÚ Jan Vedral.
Finanční transakce mohou ukázat na možný střet zájmů Dlouhého, jenž působí ve společnostech, kterým může ze svého postavení pomoci. Jihočeský finanční úřad nevyloučil, že se obrátí o další pomoc na ministerstvo financí, případně rovnou na policii.