Máte datovou schránku? Nesmíte podat daňové přiznání papírově

Domácí
12. 9. 2016 13:25
Anna Šabatová.
Anna Šabatová.

Řada lidí podle ombudsmanky Anny Šabatové stále neví o tom, že pokud někdo má nebo musí mít datovou schránku, je povinen daňové přiznání podat jejím prostřednictvím. Ombudsmanka se pak opakovaně setkává se stížnostmi proti uložení pokuty za nedodržení této povinnosti. Uvedla to v pondělí v tiskové zprávě. Jak doplnila, proti takové pokutě se nelze bránit.

Stěžovatelé podle ní namítají, že o této povinnosti nevěděli a že je o ní měl finanční úřad předem informovat. "Takovou povinnost však finanční úřad nemá. Je naopak zájmem toho, kdo daňové přiznání podává, aktivně se předem seznámit se svými povinnostmi a být si jich vědom," upozornila mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková.

Povinnost podat daňové přiznání v případě datových schránek elektronicky vyplývá z daňového řádu už druhý rok. Kdo tuto povinnost nesplnil a daňové přiznání podal například klasickým "papírovým" způsobem, tomu finanční úřad uloží platebním výměrem pokutu 2000 korun. Ombudsmanka upozornila, že ze zákona nevyplývá žádná možnost od uložení pokuty upustit, ani pokutu snížit.

Autor: ČTK Foto: ČTK/Zavoral Libor

Další čtení

ilustrační foto

Pěšky do školy! V Česku začala tradiční výzva pro školy, školáky i rodiče

Domácí
15. 9. 2025
ilustrační foto

Provozovatelé elektrokoloběžek to nevzdávají. Chtějí jednat o svém zákazu

Domácí
Aktualizováno: 15. 9. 2025 14:13
ilustrační foto

Vězni se budou moci nechat vyšetřit pomocí telemedicíny. Pomůže to a ušetří

Domácí
15. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ