Melčák s Pohankou kývnou na reformu
05.06.2007 18:47
Sněmovna začne o vládní reformě veřejných financí jednat ve středu a zatím se zdá, že v prvním kole debaty kabinet svůj návrh uhájí. Pro postup reformy do další fáze jednání hodlají hlasovat i kritici v řadách koalice. "Stejně se zachovají i dva bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka," řekl premiér Mirek Topolánek.
"Překvapilo mne příjemně, že jsou oba dva fiskálně zodpovědní, to znamená, že jim je jasné, že jejich požadavky nemohou zasahovat do podstaty toho návrhu," uvedl Topolánek po schůzce z odpadlíky z řad opoziční ČSSD. Požadavky Melčáka a Pohanky jdou podle Topolánka směrem ke skupinám, které reprezentují. "Nejsou tak drastické, aby se o nich nedalo jednat," řekl. Blíž požadavky odpadlíků odmítl přiblížit.
S Pohankou a Melčákem se Topolánek dohodl na tom, že po prvním čtení s nimi bude koalice jednat o jejich návrzích, jak reformu upravit. Měl by tak prý vzniknout jeden velký pozměňovací návrh, který zahrne nejen požadavky Melčáka a Pohanky, ale i kritiků z řad vládní koalice.
Vládní balík čeká na této schůzi teprve takzvané první čtení. Už v něm bude ale čelit tlaku opozice na zamítnutí. Je sice pravděpodobné, že tento první test reforma "přežije", ani pak by ale zdaleka neměla vyhráno. Rozhodující hlasování by se však přesunulo na léto, kdy by se podle vlády mělo uskutečnit závěrečné schvalování. Do té doby by měl kabinet čas na to, aby se s kritiky z řad koaličních poslanců domluvil na kompromisu.
I oponenti mezi poslanci ODS v čele s Vlastimilem Tlustým (ODS) nyní chtějí umožnit propuštění reformy do druhého a třetího čtení, kde by mohli uplatnit své pozměňovací návrhy. Tlustý řekl, že spolu s dalšími poslanci ODS doufá v kompromis. "Při jednání klubu ODS jsem pozorně poslouchal ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase a ten mluvil o tom, že naděje na nalezení kompromisu existuje," uvedl. Nečas podle něj řekl, že diskuse o možných změnách v reformě by se měly odehrávat ve třech skupinách - jedna by se věnovala daním, druhá sociálním věcem a třetí zdravotnictví.
Premiér Mirek Topolánek (ODS) v úterním vydání Mladé fronty Dnes uvedl, že pokud parlament reformu neschválí, vláda se rozpadne.
Komunisté neúspěšně žádali vyřazení reformy z programu schůze. Poslanci podle nich neměli dost času na to, aby se na tento bod připravili. Návrh KSČM sice podpořila i ČSSD, většina zákonodárců ale rozhodla o tom, že předloha přijde na řadu již ve středu dopoledne.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.