Ministr Pelikán zbavil funkce brněnského soudce Kozáka

Domácí
31. 3. 2017 13:43
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) zbavil funkce soudce brněnského krajského soudu Jana Kozáka, který je spojován s konkurzní mafií. Nesmí soudit do rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který bude rozhodovat o kárné žalobě, která byla na soudce podána. Uvedl to server Aktuálně.cz. Kozák rozhodnutí ministra potvrdil a řekl, že využije opravný prostředek.

Kozák byl podle Aktuálně.cz v roce 2015 vlivným místopředsedou Krajského soudu v Brně. Čelil kritice například za postupy v insolvenčním řízení Oděvního podniku Prostějov. BIS v minulosti podle serveru upozorňovala na krajský soud, kde zaznamenala manipulování s insolvencemi a údajnou brněnskou konkurzní mafií.

K rozhodnutí ministra Kozák řekl, že to nyní nebude komentovat, protože celá záležitost je pro něj čerstvá. "Využiji ale opravný prostředek, který proti tomu rozhodnutí mohu podat," uvedl.

Kozák nesmí soudit od 1. dubna. O jeho odvolání v minulosti usiloval někdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který na něj podal kárnou žalobu. Podle Pospíšila si tehdy sám přiděloval insolvenční kauzy. O talár ale nepřišel. Kárný senát mu na půl roku vzal příplatek za funkci místopředsedy.

Novou kárnou žalobu soud dostal 22. března, potvrdila mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová bez dalších podrobností.

Autor: ČTK Foto: Jakub Stadler

Další čtení

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

SHRNUTÍ: Zažili jsme odpoledne bez proudu a neví se proč. Česko to zvládlo

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ