Ministr spravedlnosti odvolal náměstka šéfa žalobců Mečla

Domácí
5. 12. 2012 14:32
Stanislav Mečl.
Stanislav Mečl.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) ve středu odvolal z funkce náměstka nejvyššího státního zástupce Stanislava Mečla. Rozhodl podle návrhu šéfa žalobců Pavla Zemana. ČTK o tom informovali mluvčí ministerstva spravedlnosti a Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Jiří Hovorka a Helena Markusová.

Markusová uvedla, že Zeman má právo vytvořit si svůj tým ve vedení NSZ. Bez podrobností dodala, že Mečl v tomto směru již není naladěn "na stejnou vlnovou délku" jako nejvyšší žalobce. Mečl podle Zemana udělal na postu jeho náměstka velký kus práce pro celou soustavu státního zastupitelství. "Ovšem některá jeho jednání v posledních několika měsících oslabila důvěru nejvyššího státního zástupce natolik, že se rozhodl s doktorem Mečlem ukončit spolupráci," doplnila.

O jaké jednání šlo, nebo v čem nebyl Zeman spokojen s Mečlovou prací, neprozradila. Uvedla, že ze zákona nemá nejvyšší žalobce povinnost upřesňovat důvody pro odvolání náměstka. Zeman ale prý v žádném případě nechce, aby na nyní již bývalého náměstka veřejnost pohlížela negativně. Mečl zůstane pracovníkem NSZ. 

Stanislav Mečl vedl dříve také Vrchní státní zastupitelství v Praze poté, co loni v říjnu tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) odvolal z funkce Vlastimila Rampulu kvůli údajným pochybením při vyšetřování hospodářských kauz. Mečl pak vyzval k rezignaci náměstka úřadu Libora Grygárka kvůli jeho údajné komunikaci s lobbistou Romanem Janouškem, o které informovala média v souvislosti s prověřováním úniků v kauze Pandur.

Rampula později uspěl u soudu se stížností na své odvolání a letos v únoru se na post vrátil, přičemž stáhl Mečlův návrh na odvolání Grygárka. Poté oznámil, že do Grygárkovy kanceláře vnikli v noci 17. února dva cizí lidé. Z kamerového záznamu podle něj vyplynulo, že je do pracovny pustil Mečl. Podle Mečla vešli do Grygárkovy kanceláře policisté, kteří tam prováděli zákonné úkony. Nejvyšší státní zástupce Rampulův postup odsoudil s tím, že umožnil vyzrazení utajovaných informací.

Nejvyšší správní soud nakonec v červnu vyhověl stížnosti ministra spravedlnosti, a potvrdil tak jeho rozhodnutí o odvolání Rampuly. Rampula poté 15. června odstoupil z čela VSZ a 29. června Rampula i Grygárek rezignovali na funkce státního zástupce.

Autor: ČTK Foto: MICHAL ŠULA / MAFRA / Profimedia

Další čtení

V přerovské Meoptě kvůli technické závadě hořela rozvodna, škoda je 50 milionů Kč

Domácí
17. 4. 2026
V centru Prahy najela 17. dubna 2026 v podvečer seniorka osobním autem do výlohy obchodu. Nikdo se při tom nezranil. Výše škod ani příčina nehody zatím nejsou známy.

Seniorka vjela v centru Prahy autem do obchodu, nikdo se nezranil

Domácí
17. 4. 2026
ilustrační foto

V Dukovanech dnes začala plánovaná odstávka čtvrtého bloku

Domácí
17. 4. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ