Každý druhý Čech má nějakou hlasovou vadu - od chrapotu přes huhňání a pokašlávání po mluvení nahlas nebo příliš rychle. Způsobuje to nejen špatné ovládání hlasu, ale někdy i porucha sluchu. Obyčejný chrapot navíc může znamenat rakovinu hlasivek. Proto vzniklo na začátku září Hlasové a Sluchové centrum Praha.
K foniatrům chodí nejen profesionálové, ale i lidé, kteří hlas používají jen k běžné komunikaci. "Nejvíc k nám chodí zpěváci a učitelé, kteří své hlasivky namáhají ze všech nejvíc. Kromě nich sem ale i přijde v podstatě obyčejný člověk, který se jen chce ujistit, že je jeho hlas v pořádku," popisuje primářka Olga Bendová. Léčí se tu ale i pacienti s poruchou artikulace po mozkových příhodách.
Chrapot může znamenat rakovinu
Další skupinu tvoří lidé, kteří mají vážnější zdravotní problém, například zahleněné hlasivky nebo chronický zánět dutin. "Z nevinně vypadajícího chrapotu se může vyklubat i rakovina hlasivek," říká přední český foniatr František Šram. "Každý, kdo má chrapot déle než tři týdny, měl by se nechat podrobně vyšetřit," upozorňuje.
ČTĚTE TAKÉ: Obávaná rakovina? Důležitá je prevence
Ordinace Hlasového a Sluchového centra vznikly během tří měsíců především zásluhou primářky Jitky Vydrové. "Nebylo snadné sehnat peníze a navíc prostory kompletně předělat," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ. Ordinace totiž musí splňovat mnohem přísnější hygienické podmínky než obyčejné kanceláře. "Do všech místností jsme museli zavést vodu, nakoupit moderní přístroje a vybavení," popisuje Vydrová.
V budoucnu chce v centru pořádat i kurzy pro veřejnost na zlepšení hlasového projevu. K lékaři může už od začátku září přijít každý, platí se stejné poplatky jako třeba u zubaře nebo praktického doktora.
Český vynález pomáhá světu
Pražské Hlasové a Sluchové centrum chce nejen léčit, ale i pokračovat v úspěšné vědecké práci českých foniatrů. Jednomu z nich, Janu Švecovi, se v roce 1994 podařilo vymyslet novou metodu sledování kmitů hlasivek, díky níž lékaři mohou včas diagnostikovat rakovinu hlasivek nebo hrtanu. Dnes ji používají lékaři na celém světě.
Foto: profimedia.cz, Zdenka Dvořáková