Množství odpadu v Česku loni vzrostlo na 38,5 milionu tun, komunálního ubylo

Domácí
3. 11. 2021 10:47
ilustrační foto.
ilustrační foto.

Loni se v Česku vyprodukovalo 38,5 milionu tun odpadů, meziročně o 1,1 milionu tun více. Pokleslo množství komunálního odpadu - z 5,9 milionu tun na zhruba 5,7 milionu tun. I loni se však příliš skládkovalo. Vyplývá to z dat, o kterých ve středu ministerstvo životního prostředí (MŽP) informovalo v tiskové zprávě.

Komunálního odpadu připadlo na jednoho člověka podle úřadu průměrně 536 kilogramů ročně, o 15 kilogramů méně než v roce 2019. V případě všech druhů odpadů je na jednoho obyvatele 3598 kg odpadu za rok, což znamená meziroční nárůst o 96 kilogramů. Podle MŽP se celkové množství odpadů zvýšilo zejména kvůli nárůstu stavebních odpadů. Z celkového počtu odpadů tvořily 1,8 milionu tuny nebezpečné odpady, stejně jako předloni.

"Odpady byly vloni převážně využívány. Z 38,5 milionů tun všech odpadů jich bylo 90 procent využito, z toho 86 procent materiálově a čtyři procenta energeticky. Na skládkách skončilo až 10 procent všech odpadů," popsal Charvát.

Na skládky loni také putovalo 48 procent komunálních odpadů, meziročně o dvě procenta více. Podle ředitele odboru odpadů MŽP Jana Maršáka to ukazuje na nezbytnost loni přijaté odpadové legislativy, která čítá nástroje k přesměrování části odpadů ze skládek k dalšímu využití. "Ekonomické stimuly směrem k omezení skládkování, zejména poplatek za skládkování využitelných odpadů, jsou nastaveny z počátku mírněji, předpokládáme tak, že nepříznivý trend se bude zlepšovat až po roce 2023 nebo 2024," uvedl Maršák. Příliš velkou míru skládkování dlouhodobě kritizují ekologické organizace. Příští rok má vzrůst skládkovací poplatek recyklovatelných a využitelných odpadů o stokorunu, z dnešních 800 Kč za tunu uloženou na skládce na 900 Kč.

Komunální odpad loni tvořil 14,9 procenta celkové produkce. Z 51 procent využitých komunálních odpadů bylo 39 procent využito materiálově a 12 procent energeticky.

Autor: ČTK Foto: , deposithphotos

Další čtení

Ve sbírce Vlčí mák pro válečné veterány se vybralo rekordních šest milionů korun

Domácí
12. 12. 2025
Primátorka Dagmar Škodová Parmová, hejtman Martin Kuba a předseda Českého paralympijského výboru Zbyněk Sýkora

Českobudějovický olympijský festival bude největší akcí svého druhu v Evropě

Domácí
12. 12. 2025

Primátor Olomouce Žbánek kvůli zvolení poslancem rezignoval

Domácí
Aktualizováno: 12. 12. 2025 22:29

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV