Moravu postihnou velká vedra. Bouřka izolovala Olomoucko

Domácí
10. 8. 2017 11:55
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Silná bouřka se přehnala v noci na čtvrtek přes Moravu a Slezsko, po bouřce přijdou vedra. Noční bouřka lámala stromy a komplikovala dopravu, nejhorší byla situace v Olomouckém kraji. Kvůli popadaným stromům i elektrickému vedení byla na více než pět hodin zastavena doprava na železničním koridoru mezi Olomoucí a Prahou. Neprůjezdná byla časně ráno i dálnice D35 z Mohelnice do Olomouce. Ve čtvrtek přes den mají být na Moravě vedra. Na východě a jihovýchodě země vystoupají teploty až na 36 stupňů Celsia, na západě republiky bude přitom kolem 20 stupňů, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Nad střední Evropou se ve čtvrtek bude podle meteorologů vlnit výrazné frontální rozhraní oddělující velmi teplý vzduch na východě a chladný na západě. Nejvyšší teploty jsou tak v širokém rozmezí. Vedra budou ve čtvrtek panovat v Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji, výjimkou jsou místa nad 600 metrů nadmořské výšky. V Jeseníkách a Beskydech bude kolem 26 stupňů Celsia, uvedl ČHMÚ.

Odpoledne a večer bude na většině území pršet, místy meteorologové očekávají i silné bouřky. Ty se ve čtvrtek po půlnoci přehnaly přes Ústecký kraj, k ránu pak nejvíce zaměstnaly hasiče v Olomouckém, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji.

V Olomouckém kraji zastavily popadané stromy na více než pět hodin vlaky mezi Olomoucí a Prahou. Doprava byla na hlavním koridoru přerušena v úseku mezi Lukavicemi a Štěpánovem, kde začaly na trať padat stromy před 04:00. Další problém byl na úseku Moravičany - Lukavice, kde bouřka způsobila poruchu trakčního vedení. Vlaky se po jedné koleji rozjely kolem 09:15, řekla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Zastavení dopravy postihlo i dálkové noční spoje a desítky rychlostních i osobních vlaků. Dráhy přitom nemohly nasadit náhradní autobusy, popadané stromy totiž zkomplikovaly dopravu i na okolních silnicích.

Několik silných bouřek se krajem prohnalo před 04:00. Hasiči řešili už téměř 140 událostí. Podle mluvčí hasičů Vladimíry Hacsikové jsou stále v terénu a odstraňují popadané stromy a větve na komunikacích, na drátech elektrického vedení a také autech. "Uvolněné nebo stržené střešní krytiny na rodinných domech a výrobních halách na několika místech našeho kraje jsou již vyřešené, hasiči provizorně objekty zakryli plachtami a opáskovali," řekla dopoledne Hacsiková.

V Moravskoslezském kraji evidovali hasiči k 07:30 stovku zásahů, především u spadlých stromů a větví. "Zásahy jsou rozptýleny po celém kraji. Zatím se všechny obešly bez zranění či větších škod," řekl mluvčí hasičů Petr Kůdela. Popadané stromy odstraňují i hasiči v Jihomoravském kraji, zatím ale nemuseli řešit nic mimořádného. "Nemáme ani informace o nějakém zranění," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Filip Venclovský. Následky nočních bouřek budou odstraňovat celé dopoledne.

Hasiči upozorňují na to, že od dnešních 14:00 do pátku 3:00 je v platnosti výstraha meteorologů před silnými bouřkami.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Osm muslimských zemí odsoudilo izraelské odmítnutí Trumpova plánu pro Pásmo Gazy

Domácí
16. 8. 2026
ilustrační foto

Babiš potrdil, že na opravy silnic kraje příspěvek od státu nedostanou

Domácí
16. 8. 2026
Nový mural Ruce na budově městské policie.

Díky participativnímu rozpočtu přibyly v Jablonci n.N. herní prvky i knihobudka

Domácí
16. 8. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ