Právníci radí
Na co mám právo při nakupování v obchodě a na internetu?
18.09.2010 16:45
Nakupovat chodí každý. Opravdu ale znáte svá zákaznická práva? Tak třeba... Myslíte, že po vás může prodávající při reklamaci zboží vyžadovat záruční list? Má obchod právo zkontrolovat obsah vaší nákupní tašky? Dá se uplatit reklamace i v jiném obchodě, než bylo zboží koupeno? Váháte-li s odpovědí, čtěte dál...
1) Můžu jít do obchodu s dětským kočárkem?Obchod může do určité míry stanovit podmínky prodeje, například zakázat vstup s kočárkem. Pak ale musí mít prostor pro jeho odložení a odpovídá i za škodu.
2) Kamarádka zapomněla v obchodě předem oznámit, že má v tašce jiný nákup. Prodavačka pak na ni zavolala bezpečnostní agenturu a ta ji podrobila prohlídce. Má obchod na takové jednání právo?
Prodávající nebo bezpečnostní agentura může o prohlídku tašky požádat, ale pokud ji odmítnete, nemůže se jí domáhat. V případě obvinění z krádeže trvejte na přivolání státní policie. Nákup v tašce, který máte z předchozího obchodu, nejlépe prokážete dokladem o koupi, ale i svědeckou výpovědí.
3) Pokud mi pokladní vrací roztrženou, pomačkanou či slepenou bankovku, mohu ji odmítnout?
Fyzické osoby takové právo mají. Naopak právnické osoby musejí přijmout i opotřebované peníze, pokud jsou celé a neroztržené.
4) Chtěl jsem v obchodě platit jen mincemi. Pokladní to odmítla. Proč?
Podle vyhlášky ČNB může odmítnout přijmout víc než 10 mincí stejné nominální hodnoty. Dále může odmítnout přijmout i různé mince nad celkovou hodnotu 100 korun u mincí do nominální hodnoty 10 korun včetně nebo mince nad celkovou hodnotu mincí 500 korun u mincí hodnot vyšších.
5) Mohu bankovní kartou zaplatit třeba jen noviny za osm korun?
Výše úhrady platební kartou není právním předpisem nijak limitována. Pokud prodávající nemá omezení jednoznačně vyznačeno například na dveřích obchodu a platbu kartou odmítne, jde o klamavé označení nákupních podmínek a je to v rozporu se zákonem o ochraně spotřebitele.
6) Mám právo žádat, aby mi prodavač zboží vyzkoušel?
Ano, podle zákona o ochraně spotřebitele je prodávající povinen výrobek předvést, umožňuje-li to povaha výrobku.
7) Musí být u výrobku návod v češtině?
Ano. Prodávající je povinen řádně informovat o způsobu použití a údržby výrobku. A musí zajistit, aby takové informace byly přiloženy v písemném návodu v českém jazyce. To neplatí pro informace zřejmé či obecně známé.
8) Když v obchodě rozbiji třeba láhev alkoholu, musím škodu zaplatit?
Ano. Občanský zákoník stanovuje, že za škodu odpovídá ten, kdo ji způsobil. Prodejny mohou být pro takový případ pojištěny, ale i tak po vás mohou škodu vymáhat.
9) Pokud reklamuji zboží, musím mít s sebou orazítkovaný záruční list?
K reklamaci nemá prodávající právo vyžadovat žádné konkrétní doklady. Stačí jakýmkoliv způsobem prokázat existenci záruční doby a prokázat nákup u konkrétního prodávajícího. To lze nejlépe prokázat dokladem o koupi, záručním listem, výpisem z účtu nebo i svědeckou výpovědí.
10) Lze reklamovat i rychle se kazící saláty, krémové dorty či pomazánky?
Ano. Práva z odpovědnosti za vady u věcí, které se rychle kazí, však musí být uplatněna nejdéle v den následující po koupi.
11) Může obchod při reklamaci žádat, abych zboží přinesl v originálním obalu?
Ne. Při uplatnění reklamace není povinnost vracet i obal výrobku. Žádný právní předpis neukládá povinnost obaly uchovávat.
12) Lze reklamovat i zboží zakoupené ve slevě?
Ano. S výjimkou případu, kdy budete chtít reklamovat vadu, pro niž byla snížena cena výrobku, která byla uvedena na prodejním dokladu.
13) Prodejce mi při reklamaci uznal nárok na vrácení peněz, ale nechtěl vyplatit celou částku s tím, že jsem už zboží delší dobu užíval. Má na to právo?
Nemá. Vždy musí být vrácena celá částka kupní ceny.
14) Dá se uplatit reklamace i v jiném obchodě, než bylo zboží koupeno?
Ano. Prodávající je povinen přijmout reklamaci v kterékoliv provozovně, v níž je to možné s ohledem na sortiment prodávaného zboží nebo poskytovaných služeb, případně i v sídle společnosti nebo místě podnikání.
15) Platí na všechno spotřební zboží 24měsíční záruka?
Ano. Záruku lze smluvně jen prodloužit, nikoliv zkrátit. U potravinářského zboží je záruční doba osm dní, u prodeje krmiv tři týdny a u prodeje zvířat šest týdnů.
16) Pokud se při uznané reklamaci opakuje stejná vada, mohu odstoupit od smlouvy a žádat zpět peníze?
Ano. Vyskytne-li se stejná vada třikrát (nebo při čtvrté různé vadě), má kupující vždy právo dle § 622 odst. 2 občanského zákoníku buď od smlouvy odstoupit, nebo požadovat výměnu věci.
17) V jaké lhůtě musí prodejce vyřídit reklamaci?
Nejpozději do 30 dnů. V opačném případě máte právo odstoupit od smlouvy nebo vám musí dát nový výrobek.
18) Vztahuje se záruka i na dárky? Třeba na telefon, který jsem dostal od obchodu zdarma při zakoupení bicyklu?
Na darované zboží se záruční doba nevztahuje.
19) Kdy mám právo zboží vrátit bez udání důvodu?
Pouze v případě nákupu pomocí prostředků komunikace na dálku (například nákup na internetu) či mimo prostory obvyklé k podnikání (například prodejní zájezd), a to ve lhůtě 14 dní. V takzvaných kamenných obchodech takové právo není, pokud ho prodávající předem neslíbí (například inzercí nebo reklamačním řádem).
odborná spolupráce Mgr. Anna Komeiserová
advokátní kancelář Vostárek & Komeiserová
Informace uvedené na těchto stránkách jsou určeny pouze pro obecné informační účely a nemohou sloužit jako řešení konkrétního právního problému. Informace jsou poskytovány bez jakékoliv odpovědnosti vydavatele a zpracovatele, v případě potřeby závazné právní rady doporučujeme obrátit se na právního odborníka. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.