Jedním z účastníků říjnové konference Forum 2000, která se na přání zakladatele Václava Havla bude zabývat vztahem mezi demokracií a médii, bude tibetský ministerský předseda Lobsang Sangay.
Přidá se tak například k americké exministryni zahraničí Madeleine Albrightové, ruským opozičním politikům Grigorimu Javlinskému a Borisu Němcovovi či k bývalým premiérům a prezidentům několika zemí. Šestnáctá výroční konference Forum 2000 proběhne v Praze ve dnech 21. až 23. října. Svou účast zatím potvrdilo přes sto deset nejrůznějších světových osobností.
Letošní Forum 2000 mohlo nabídnout též jakousi prezidentskou debatu mezi Janem Fischerem a Janem Švejnarem, kteří oba na konferenci mají vystoupit; druhý jmenovaný ovšem mezitím svou prezidentskou kandidaturu vzdal.
Lobsang Sangay se narodil v roce 1968 v indickém Dárdžilingu. Studoval na univerzitě v Dillí a na americké Harvardově univerzitě, kde získal doktorát práv. Do čela exilové vlády byl zvolen v březnu loňského roku, když získal více než 55 procent hlasů ze skoro padesáti tisíc přítomných voličů. V čele tibetské vlády sídlící v severoindické Dharamsale zasedl nový premiér poprvé loni v září. Tibeťané tímto krokem ukončili 300 let trvající tradici, kdy byl jejich duchovní vůdce, jímž je nadále dalajlama, zároveň lídrem politickým.
"Politika střední cesty znamená v praxi vlastní tibetskou správu, která je na čínské vládě a čínské ústavě autonomní. Tento postoj je výhodný i pro čínskou vládu a nabízí jí dobrou pozici pro zahájení dialogu o mírovém řešení tibetské otázky," prohlásil Lobsang Sangay na červnové mediální konferenci v Melbourne v souvislosti s čínskou okupací Tibetu. Zároveň připomněl, že situace v Tibetu je tak špatná, že mnoho Tibeťanů raději volí smrt sebeupálením.
Sám dalajlama se téže konference zúčastnil už dříve a na pozvání stejnojmenné nadace a Václava Havla několikrát Prahu navštívil. Naposledy v prosinci loňského roku, pár týdnů před smrtí českého exprezidenta. Tehdy přednášel na Filozofické fakultě Karlovy univerzity a v Kongresovém centru Prahy a vysvětlil, že už je na světskou politiku starý. Organizátoři konference nyní doufají, že by se mohl zúčastnit příští rok.
Tibet versus zahraniční obchod?
"Otázka lidských práv, podpora demokracie a kritika totalitních režimů je nedílnou součástí všech konferencí Forum 2000 od samého počátku. V letošním roce chystáme navíc diskuze věnované odkazu Václava Havla právě v oblasti demokracie a lidských práv. Jsem přesvědčen, že by Václav Havel, známý svým zájmem o osud Tibetu, účast Lobsanga Sangaye na letošní konferenci přivítal. Věřím také, že politika podpory demokracie a respektu k lidským právům kdekoli na světě bude nadále jedním z klíčových bodů české zahraniční politiky a že se nestane obětí vnitropolitických půtek," říká výkonný ředitel Nadace Forum 2000 Jakub Klepal.
Podporu Tibetu, respektive dalajlamy kritizoval v září premiér Petr Nečas: "Vzývání tohoto směru není podporou svobody a demokracie." Přesto podle něj podpora lidských práv nadále musí zůstat klíčovou v české zahraniční politice. I tak sklidil kritiku z nejrůznějších stran.