Nejvyšší mírou kriminality se smí "pochlubit" Praha. Může za to především obrovské množství krádeží a řada vloupání. V počtu násilných trestných činů se však hlavní město příliš nevymyká celorepublikovému průměru, zato sever Čech nebo severní Moravu trápí násilí daleko více. Vyplývá to z kriminální mapy, kterou sestavil on-line deník TÝDEN.CZ.
Podle policejních statistik došlo letos v Praze v období od ledna do konce října ke skoro třiašedesáti tisícům trestných činů, což je více než padesát na každou tisícovku obyvatel města. S tímto počtem hlavní město vede žebříček kriminality všech regionů České republiky.
Podobně jako v Brně, kde je také trestných činů nadprůměrný počet, za tím stojí hlavně velké množství krádeží - dokonce nejvyšší v celé republice. "V Praze je hodně cizinců, turistů, velké sídlištní aglomerace nebo velká obchodní centra, a kvůli tomu také značná anonymita, která zlodějům vyhovuje. A co se týče například krádeží aut, tak je tu dost únikových tras," vysvětlovala mluvčí pražské policie Eva Miklíková.
Tisíce vozidel a turistů s drahými fotoaparáty a naditými peněženkami prostě lákají do metropole řadu zlodějů. A to nejen jednotlivců, ale celých organizovaných gangů, které se specializují na různé skupiny obětí. "Nedávno se nám podařilo například rozbít vietnamský gang, který se zaměřoval na krádeže luxusního zboží v obchodech," podotkla Miklíková. "Jenže i když se nám něco takového povede a kriminalita se na chvíli sníží, zanedlouho takový gang nahradí jiný," dodala.
"Snažíme se dělat maximum, máme v ulicích uniformované hlídky i policisty v civilu, pořádáme preventivní akce, ale je to složité," uvedla s tím, že pomoci mohou sami obyvatelé Prahy. Například tím, že když uvidí něco podezřelého, oznámí to hned policii.
Sever republiky trápí vysoká míra násilných činů
Na druhém místě hned za hlavním městem je v míře kriminality okres Ostrava. V tomto regionu připadá na každý tisíc obyvatel 46,4 trestného činu. Kromě velkého množství krádeží, které jsou tam skoro tak časté jako v Praze, trápí Ostravu vysoká míra násilí, tedy vražd, rvaček, úmyslných ublížení na zdraví a podobně.
Největší počet násilných trestných činů, 2,6 na každou tisícovku lidí, zaznamenali policisté v okrese Jablonec nad Nisou v Libereckém kraji, ale skoro stejně je na tom právě Ostrava a další regiony na severní Moravě a v severních Čechách. Ty mají společnou i vysokou míru nezaměstnanosti, což podle policie s množstvím násilí souvisí. "Nemůžu samozřejmě říct, co vede lidi k páchání násilí, ale nezaměstnanost a také větší množství sociálně nepřizpůsobivých obyvatel na tom má svůj podíl," sdělil Daniel Vítek, mluvčí policie v Teplicích, kde bylo letos rovněž spácháno již mnoho násilných činů.
"Nasazujeme velké množství pěších hlídek a úzce spolupracujeme se strážníky městské policie. V Teplicích je i kamerový systém, který také pomáhá s odhalováním trestné činnosti," zdůraznil Vítek. Podle něj je důležité rovněž upozorňovat v co největší míře na různá nebezpečí seniory, kteří jsou často oběťmi podvodů, krádeží a násilí. "Pořádáme pro ně přednášky a besedy o tom, jak se mají chovat na ulici i doma, aby se tomu vyhnuli. Rozdáváme jim nyní také přístroje, kterými mohou v nebezpečí rychle přivolat pomoc," doplnil.
Naproti tomu v okrese Hodonín v Jihomoravském kraji připadá za letošek na každou tisícovku obyvatel pouze necelých dvanáct trestných činů, tedy zhruba čtyřikrát méně než v Praze nebo Ostravě. Jde o region s nejnižší mírou kriminality v zemi. "Těžko najít jeden nějaký určitý důvod, proč jsme na tom tak dobře. Snad se nám vyplácí roky preventivních akcí," poznamenal mluvčí tamní policie Petr Zámečník.
Velice nízkým počtem trestných činů se může pochlubit hned po Hodonínsku také Třebíčsko, okresy Žďár nad Sázavou a Uherské Hradiště, Zlínsko a Kroměřížsko. Posledně jmenovaný okres je rovněž regionem s nejmenším množstvím krádeží, nejméně vloupání bylo zase letos na Vyškovsku a nejméně násilných trestných činů v okrese Plzeň-jih.