Na přijetí na <span>práva v Plzni</span> prý stačila dohoda s Kindlem

Domácí
18. 5. 2010 19:09
Studenti se prý na práva dostávali po dohodě s děkanem Kindlem.
Studenti se prý na práva dostávali po dohodě s děkanem Kindlem.

Studenti se prý na práva dostávali po dohodě s děkanem Kindlem.

Někteří magisterští studenti, například policisté, se na práva v Plzni dostali bez přijímacího řízení. Jen po ústní dohodě s tehdejším děkanem Milanem Kindlem, a to i kdykoliv v průběhu roku. Další lidé se na fakultu dostávali po přezkumném řízení, o němž nerozhodoval rektor, ale opět sám Kindl.

Rozhodnutí Kindl neodůvodňoval, případně pouze obecnými frázemi. Vyplývá to z takzvané Korbelovy zprávy, jež shrnuje nedostatky u problematických držitelů titulu Mgr.

Zpráva mimo jiné říká, že fakulta prověřila 44 problémových magistrů, kumulaci více prokazatelných nedostatků shledala u 42 osob. U nich navrhla zahájit správní řízení o odebrání titulu. U dvou lidí byly pochybnosti odstraněny dohledáním dokladů o předchozím studium na pražských právech.

ČTĚTE TAKÉ: Plzeňská práva: nové odbory brání vyhazovům
                        Řápková: Plzeň je průšvih, ale ne můj

U prověřovaných magistrů byly zjištěny nedostatky v pěti oblastech. Docházelo například k manipulaci při přijímání ke studiu. Vysoký počet uchazečů byl v přijímacím řízení odmítán a přijímán až na základě přezkumu. O něm rozhodoval sám Kindl. Přijal například studentku, jež získala 14 bodů z nejméně 40 potřebných poté, co v odvolání uvedla, že cestou k přijímacím zkouškám byla účastníkem dopravní nehody, po níž byla značně psychicky rozladěna.

Ze zprávy dále plyne, že někteří studenti se na fakultu dostali jen na základě ústní dohody s Kindlem a mnozí přímo ve své žádosti o přijetí mimo přijímací řízení na tuto ústní dohodu odkazovali. Kindl žádostem vyhovoval a tyto žadatele přijímal ke studiu, přestože stovky jiných zájemců byly v řádném řízení odmítány.

Současný děkan plzeňských práv Jiří Pospíšil.Dalším problémem byla délka studia. Prakticky všichni prověřovaní absolventi magisterského studia jsou rychlostudenty. Rekordmanem je student s měsíční délkou studia. Zkrácení doby potřebné k dokončení studia bylo dosahováno různými způsoby, nejčastěji spojováním ročníků nebo protiprávním uznáváním předchozího studia. Rozhodnutí o spojení studia vydávali v různých obdobích buď Kindl nebo po něm následující děkan Jaroslav Zachariáš. Obvyklou praxí bylo to, že rozhodnutí nebyla odůvodňována a byla vydávána osobám, jež v žádostech uváděly, že jsou velmi pracovně vytíženy.

Uznal studium z hotelové školy

Vedení fakulty také nerespektovalo studijní a zkušební řád, jenž umožňoval uznat pouze studijní povinnosti z předchozího studia ne starší dvou let. Zmíněno je několik případů, například jednomu studentovi uznal Kindl jako děkan v roce 2004 studium z Vysoké školy SNB zakončené v roce 1985, dalšímu uznal tehdejší proděkan Zachariáš v roce 2003 studium v období let 1981 až 1985 z Kyjevského institutu a podobně. Respektována nebyla ani obsahová srovnatelnost studia, uznáno bylo například absolvování fakulty elektrotechniky nebo hotelové školy.

"V některých případech bylo uznáno 'předchozí studium' bez jakékoli specifikace a důkazů, například studentu J. H. uznal tehdejší děkan Kindl, v roce 2005 blíže nespecifikované 'předchozí studium' a zařadil jej po přijetí mimo přijímací řízení rovnou do pátého ročníku, který student úspěšně zakončil během dvou měsíců," uvedl ve zprávě Korbel.

Další problémy byly v případě plnění studijních povinností, kdy značná část problematických magistrů měla povolenu upravenou formu studia a nemuseli navštěvovat školu. Zjištěny byly i manipulace se zápisy do indexu a databáze. Například Kindl údajně ve více případech udělil zkoušku těm, kteří neměli podmiňující zápočet. "Pochybnost vzbuzuje i jím v několika případech udělená zkouška z občanského práva procesního, přestože tento předmět nebyl zkouškou vůbec zakončen a podobně," uvedl Korbel ve zprávě. V některých případech existují podezření na padělání podpisů zkoušejících.

Foto: Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ