Ostravské sdružení BYTYOKD.CZ, hájící zájmy nájemníků, požádalo ve středu dopisem ministra financí Andreje Babiše (ANO), aby po vlastnících OKD začal vymáhat náhradu za nedovolenou podporu při prodeji státního podílu v této těžební firmě v roce 2004, která mohla podle sdružení nájemníků být 20 miliard korun. Podnikatel Zdeněk Bakala, jenž je částečným vlastníkem důlní společnosti OKD, se dnes vyjádřil k uzavření Dolu Paskov. Podle něj ministr Babiš dobře ví, že je nesmysl investovat peníze do ztrátových podniků.
Sdružení se domnívá, že skutečná cena státního podílu OKD měla být 24 miliard korun. Stát prodal šestačtyřicetiprocentní podíl za 4,1 miliardy. O možnosti vymáhat náhradu za nedovolenou podporu informovalo sdružení loni v září tehdejšího premiéra Jiřího Rusnoka a ministra financí Jana Fischera. Podle předsedy sdružení nájemníků Romana Macháčka však žádná reakce nepřišla.Privatizací OKD se zabývá protikorupční policie, která zatím podle Macháčka obvinila tři lidi. Jedním z nich je znalec, jenž v roce 2004 vypracoval posudek na ocenění podílu Fondu národního majetku (FNM) v OKD, druhým bývalý místopředseda FNM Pavel Kuta a také třetí obviněný by měl být podle Macháčka ze státní správy.
Stát prodal šestačtyřicetiprocentní podíl za 4,1 miliardy korun. Policie předběžně vyčíslila škodu na 3,4 miliardy, to znamená, že se mělo prodávat minimálně za 7,5 miliardy. "Máme možnost nahlížet do spisu. A ty důkazy jsou velmi závažné a podle mého názoru nezpochybnitelné," řekl už dříve Macháček, podle nějž šlo prokazatelně o nedovolenou podporu.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který byl tehdy ministrem financí, napsal, že stát v roce 2004 prodal minoritní akciový podíl v OKD za tržní cenu, nad cenu, kterou stanovil posudek, a také nad cenu, kterou stanovil ve svém stanovisku ÚOHS. "Evropská komise prodej prověřila a konstatovala, že při tomto prodeji nebyla poskytnuta nepovolená veřejná podpora," uvedl Sobotka.
Při privatizaci se prodávaly i bývalé hornické byty. Okolo 44 tisíc těchto bytů nyní spravuje společnost RPG Byty. Získala je od své mateřské firmy spoluvlastněné podnikatelem Zdeňkem Bakalou RPG Industries, která je koupila v roce 2004 od společnosti Karbon Invest spolu s OKD. V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě převodu byty nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek, což zatím neudělala."Žádáme pana ministra Babiše, aby také prošetřil, zda RPG Byty neužívá svého dominantního postavení na trhu v našem kraji a nezvedá nájmy neúměrně vysoko. Třetí věc, o kterou jsme ho požádali, je, aby prošetřil naše podezření, že advokátní kancelář Pokorný, Wágner & spol. pracovala při prodeji OKD pro kupujícího a zároveň připravovala odborná stanoviska pro Evropskou komisi," řekl Macháček.
Prostřednictvím firmy RPG Byty vlastní byty skupina BXR, v níž má zhruba poloviční podíl Bakala. Podle Hospodářských novin už BXR vlastnická práva i závazky RPG Bytů převedla na svou společnost Domus, která chce vstoupit na amsterdamskou burzu. Vstupem na burzu by mohla klesnout pravděpodobnost, že se byty někdy stanou majetkem nájemníků. "Ministerstvo financí by mělo posoudit otázku souladu s privatizační smlouvou a případně podniknout příslušné právní kroky," napsal k postupu vlastníka bytů Sobotka.
Macháček řekl, že sdružení BYTYOKD.CZ považuje jednání majitelů bytů za neuvěřitelnou drzost. "Je to velmi neseriózní jednání zejména vůči lidem, kteří tady v našem kraji dvacet čtyřicet let pracovali na dolech, ty byty si odpracovali, měli na ně překupní právo a chtěli si je koupit. Teď si budou moci koupit akorát tak akcie svých bytů," řekl předseda sdružení.
Je podle něj nebezpečí, že nebude možné vymáhat po vlastníkovi závazky vyplývající z privatizační smlouvy.
Zavření Dolu Paskov
Ministr financí a majitel Agrofertu Andrej Babiš dobře ví, že je nesmysl investovat peníze do ztrátových podniků, které nemají perspektivu. V tomto smyslu se vyjádřil podnikatel Zdeněk Bakala, jenž je částečným vlastníkem důlní společnosti OKD, která se chystá zavřít Důl Paskov. Podle Babiše by přitom firma nyní, kdy je důl ztrátový, měla použít část zisku z minulých let."Já si myslím, že je dobře, že někdo do té diskuse na straně státu má možnost vnést komerční náhled. Pan Babiš dobře ví, že když on zavíral masokombináty, tak je musel zavřít proto, že nebyly rentabilní. A dobře ví, že je nesmysl, aby tehdy bral zisky svých chemiček a investoval je do neprofitabilních masokombinátů, které nemají perspektivu," nechal se slyšet Bakala.
Řekl také, že Babiše zná pravděpodobně 15 let a za tu dobu se s ním tak desetkrát sešel. Ministr financí podle něj výborně rozumí realitě podnikání. "A to si myslím, že je dobře, že taková kapacita ve vládním týmu dnes existuje. Ta tam v minulosti nikdy nebyla," podotkl také finančník.
Stoprocentním vlastníkem OKD je společnost NWR se sídlem v Amsterdamu, kterou téměř ze dvou třetin vlastní mezinárodní investiční skupina BXR, v níž má Bakala zhruba poloviční podíl. Důl Paskov na Frýdecko-Místecku, ve kterém pracuje asi 2500 lidí, chce firma uzavřít na konci letošního roku.Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) však nyní přišel s návrhem, aby stát nesl náklady na útlum dolu ve výši 1,1 miliardy korun. Podmínkou je, že OKD bude na své náklady provozovat ztrátovou těžbu v dole o dva roky déle, než plánovalo, tedy do konce roku 2016, a že podporu schválí Evropská komise.
Tento plán podporuje i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Naopak ostře proti je Babiš. Taková podpora soukromé společnosti je podle něj nepřijatelná a sanaci má ze zisků ve výši desítek miliard korun z dřívějška zajistit OKD. "Když zkrachuje Agrofert, tak všichni budou mít radost a taky mu nikdo nepomůže," podotkl mimo jiné na středeční tiskové konferenci po jednání vlády.
Podle Bakaly firma OKD do financování ztrát kvůli poklesu cen uhlí investovala jen za poslední dva roky 12 až 13 miliard korun.
Nájemníci bytů OKD chtějí, aby šel Babiš po Bakalovi
Domácí
3. 4. 2014 18:25
Ministr financí Andrej Babiš.
Autor: ČTK Foto: Robert Zlatohlávek, ČTK , Ožana Jaroslav, Šulová Kateřina