Národním parkem Křivoklátsko zatím nebude, řekla hejtmanka

Domácí
21. 11. 2018 09:17
Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).
Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Středočeský kraj se nyní nezabývá možným vyhlášením Národního parku Křivoklátsko. Tato věc není na programu dne, řekla ČTK hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Poukázala na to, že kraj v souvislosti s životním prostředím zaměstnává hlavně plánovaná spalovna odpadu v Horních Počaplech na Mělnicku nebo boj se suchem. "Až se k tomu vrátíme, budeme o tom diskutovat. Zatím to není na programu dne," uvedla Pokorná Jermanová.

Hejtmančin náměstek pro životní prostředí Miloš Petera (ČSSD) ČTK už dříve řekl, že by se mělo řešit, zda je národní park správná cesta a jaký by měl mít případně rozsah.

Peterův předchůdce Ivo Šanc (STAN) vyhlášení parku nebyl nakloněn. Po loňských změnách ve vedení kraje ale životní prostředí dostal na starosti Petera, který národní park podporoval už jako náměstek v krajské vládě Davida Ratha (dříve ČSSD) i později coby hejtman.

Předchozí vedení kraje považovalo stejně jako většina obcí na Křivoklátsku nynější ochranu přírody prostřednictvím chráněné krajinné oblasti za dostatečnou. Ministerstvo životního prostředí proto loni uvedlo, že vyhlášení parku neplánuje a čeká na poptávku kraje a obcí.

Národním parkem se měla stát asi šestina plochy Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Příznivci národního parku kritizují například monokulturní porosty náchylné k poškození hmyzem a klimatickými vlivy; odpůrci se obávají například omezení pohybu, změny režimu lovu zvěře či těžby dřeva. Přílišná ochrana by podle některých mohla až utlumit životaschopnost lesa.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Michal Krumphanzl

Další čtení

Reklamní rikši, vozítka poháněná lidskou silou, do Prahy nepatří, řekl soud

Domácí
8. 12. 2025

Stroje zbouraly dům v ostravské osadě Bedřiška, její podporovatelé protestovali

Domácí
8. 12. 2025
ilustrační fotografie

Záchranná služba bude mít další základnu v Náchodě a Jaroměři

Domácí
Aktualizováno: 9. 12. 2025 00:09

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV