<span>Násilí ve vztahu</span> zažila třetina žen. Peníze je nutí mlčet

Domácí
26. 11. 2008 08:42
České právo, které má pomáhat obětem domácího násilí, je nedostatečné.
České právo, které má pomáhat obětem domácího násilí, je nedostatečné.

Ilustrační fotoČeské právo, které má pomáhat ženám žijícím v domácím násilí, je nedostatečné. Tresty pro násilníky jsou podle některých odborníků příliš mírné. Případy totiž často končí jen u přestupkové komise a jsou řešeny pokutou nebo obecně prospěšnými pracemi.

"Začalo to v těhotenství. Tolik si to dítě přál, a přesto mě začal týrat. Dusil mě polštářem, chtěl mě vyhodit z bytu v noční košili. Pořád mi říká, že jsem k ničemu, nic neumím, jsem neschopná," vypráví na internetovém blogu Erika. "Většinou nezůstalo u jedné facky, bil i našeho psa. Po porodu se to ještě zhoršilo, teď chodí každý den do hospody, přijde ve dvě ráno a budí malou. Nevím, co mám dělat, sama bych neměla na nájem, ale vím, že to takhle nejde...," uzavírá Erika svůj příběh.

Zažila to třetina českých žen 

Podobný osud přitom má minimálně šestnáct procent českých žen. Třicet osm procent žen přiznává, že v životě zažily jednu z forem násilí v partnerském vztahu. Český právní systém jim přitom nedokáže dostatečně pomoci.  

"V českém právním systému stále chybí logické provázanosti, například mezi zákonem o rodině a trestním zákonem," říká ředitelka a zakladatelka konzultačního střediska pro ženy proFem Marie Lienau. "Soud sice může násilníkovi zakázat vstup do bytu, když ho například policie v době zadržení v bytě nezastihne. Má-li ale otec u sebe dvě děti, může si je nechat třeba půl roku, než soud projedná jejich opatrovnictví. Na to se totiž trestní zákon nevztahuje," upřesňuje právnička Ivana Spoustová.

České právo, které má pomáhat obětem domácího násilí, je nedostatečné.Změnit by se podle nich měly i tresty za domácí násilí. Pachatel totiž v současnosti může být odsouzen maximálně na tři roky. Většina případů navíc končí pouze u přestupkové komise, a pachatel tak vyvázne jen s pokutou nebo trestem obecně prospěšných prací.

Mlčení kvůli finanční situaci 

"Rozpadající se rodina by navíc měla mít zaručeno zachování stejné životní úrovně jako před rozvodem," upozorňuje na další chybějící bod Eva Hurychová, která domácí násilí zažila na vlastní kůži. "Právě finanční situace je totiž často důvodem, proč se žena bojí o násilí promluvit a od manžela nebo partnera odejít," dodává.

Jistým pokrokem je ale návrh nového trestního zákoníku, který před dvěma týdny schválila sněmovna. Konečně se do něj totiž dostal takzvaný stalking neboli pronásledování. Trestán by měl být stejnou měrou jako domácí násilí.

Ilustrační foto: profimedia.cz

Další čtení

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

SHRNUTÍ: Zažili jsme odpoledne bez proudu a neví se proč. Česko to zvládlo

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ