Senátoři se pokusí zpřísnit trestání pachatelů domácího násilí. Chtějí změnit trestní řád tak, aby soudci měli při posuzování případů týrání za dveřmi bytů volnější ruce. Návrh předloží šéfka senátorů ČSSD Alena Gajdůšková do konce prázdnin.
Podstata chystané změny je v tom, že soudy by neměly při líčení v případech domácího násilí trvat na svědecké výpovědi u soudu. "Soud by měl vzít jako relevantní důkaz protokolární výpovědi oběti a záznamy policejního šetření," zdůrazňuje Alena Gajdůšková (ČSSD).
Tyrani u soudu |
Podle mezinárodního výzkumu násilí na ženách v Česku z osmi procent oznámených napadení ze strany partnera vedla jen čtyři procenta k obvinění a rozsudek byl vynesen ve dvou procentech případů. |
Rovněž se chce pokusit umožnit zrychlené řízení tak, aby se citlivé případy fyzického násilí v rodinách vedly co nejkratší dobu. A také, aby soudy braly v úvahu domácí násilí při stanovení styku rodičů s dítětem.
"Rodič, který se neumí ovládnout a týrá partnerku, se podle mě vzdává svých rodičovských práv sám," míní senátorka. "Je pro mě nad lidské chápání, že soudy jsou schopny nutit dítě, které bylo svědkem domácího násilí, stýkat se s pachatelem," dodala Gajdůšková.
Vychovaní soudci stačí
Soudce a šéf obvodního soudu pro Prahu 10 Jan Vyklický si však myslí, že Gajdůškovou navrhovaná úprava zákona není zapotřebí.
Jak poznat domácí násilí |
V Česku se setkalo s domácím násilím 38 procent žen. U většiny případů (84 procent) byly svědky domácí tyranie děti. Klíčovými znaky trestného činu jsou opakování a dlouhodobost, neveřejnost a eskalace od psychického teroru až k fyzickým útokům. Rozdělení rolí (osoba násilná a ohrožená) je nezpochybnitelné a nemění se. Nepatří sem tedy hádky, kde se agresoři střídají. |
"Pokud se případy zmiňované paní senátorkou dějí, jde o excesy. Obecně je ale povinností soudce dbát na zájmy dítěte. Pokud bude tato zásada respektována, nepotřebujeme nic měnit," míní čestný předseda Soudcovské unie. Sám by se spíš přimlouval za větší "výchovu" soudců, aby věděli, jak v těchto vyhrocených případech správně a citlivě postupovat.
Gajdůšková však kritizuje, že především týrané ženy jsou v soudních síních nuceny ke konfrontaci s agresorem a musí se podrobit křížovým výslechům. Protože většina z nich trpí posttraumatickou stresovou poruchou, mohou při jednání působit nedůvěryhodně. "Z toho plyne, že pachatelé domácího násilí jsou téměř beztrestní. Je to i tolerancí společnosti vůči tomuto trestnému činu," říká politička.
Foto: Robert Sedmík